Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Německo zařadilo Česko na kritický seznam oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru

Německo zařadilo Česko na kritický seznam oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru
Německo dnes zařadilo Českou republiku na kritický seznam zahraničních oblastí s výskytem nebezpečných mutací koronaviru. | zdroj: Profimedia

Německo dnes zařadilo Českou republiku na kritický seznam zahraničních oblastí s výskytem nebezpečných mutací koronaviru. Podle informací ČTK o tom dnes rozhodla spolková vláda, rozhodnutí bude oznámeno v pátek. Zpřísnění režimu ještě před oficiálním rozhodnutím ohlásil německý ministr vnitra Horst Seehofer s tím, že na hranice se vrátí stále kontroly. 

Výrazné omezení cest přes hranice, které bude v zásadě povolené jen pro pracovníky ve zdravotnictví a další zaměstnance v kritické infrastruktuře, bude platit od neděle. Od neděle chce Německo podle ministra vnitra Horsta Seehofera obnovit na pomezí s Českem stálé hraniční kontroly.

Spolu s Českem, které bylo označeno za oblast s mutacemi celé, byla na seznam zařazena také rakouská spolková země Tyrolsko. Podle informací ČTK oznámí Institut Roberta Kocha upravený seznam v pátek. V pátek také budou jednat zemské vlády Bavorska a Saska o možných výjimkách ze spolkového nařízení. Již nyní je jasné, že do Německa bez nezbytné karantény budou moci jen čeští pendleři, kteří jsou nezbytní pro chod země. To jsou především zdravotníci. Výjimku dostanou také dopravci zboží.

Návrat do března 2020

Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka k očekávanému zpřísnění režimu pro Česko řekl, že je to pro něj déjà vu. „Připomíná mi to návrat do března roku 2020,“ prohlásil. Loni na jaře kvůli pandemii česká vláda k rozčarování Německa uzavřela hranice. „Doufám, že se nám podobně jako loni na jaře podaří postupně dostat se blíže k normálu,“ dodal. Podobný komentář učinil i magazín Der Spiegel. „Tímto se opakuje to, čeho se chtěla spolková vláda vyvarovat, a to že se kvůli pandemii opět jako na jaře uzavřou vnitroevropské hranice,“ napsal magazín.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer řekl, že spolkovou vládu o zpřísnění epidemického hodnocení Česka výslovně požádaly vlády Saska a Bavorska. Jejich příhraniční okresy se nadále potýkají s vysokou mírou infekce, kterou dávají do souvislosti se složitou epidemickou situací v Česku. Saský premiér Michael Kretschmer prohlásil, že vzhledem ke stále se zhoršující situaci v Česku a tamnímu výskytu nakažlivější britské mutace musí Sasko zpřísnit podmínky pro české pendlery. Výjimku chce udělit jen těm, kteří dojíždí za prací do nemocnic a pečovatelských domovů a kteří pracují v zemědělství, především v živočišné výrobě. „Další výjimky nebudou možné,“ zdůraznil Kretschmer.

Už ode dneška platí omezení pro pendlery v bavorských příhraničních okresech Tirschenreuth, Cham a Neustadt an der Waldnaab. Češi mohou jet do práce jen přímo a bez zastavení, poté se musí ihned vrátit do Česka. Čeští pendleři doposud v Sasku potřebují dva testy týdně, v Bavorsku se musí testovat každých 48 hodin.

O zařazení na německý seznam oblastí s vysokým výskytem koronavirových mutací rozhodují společně ministerstva vnitra, zahraniční a zdravotnictví. Toto grémium zasedá v pátek a jeho rozhodnutí následně vyhlásí Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje a který v Německu působí jako zdravotní úřad pro prevenci a potírání nemocí.

Německo od 24. ledna považuje Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast, do té doby ho označovalo „jen“ jako rizikovou. Důvodem je vysoká míra infekce v zemi. Nové zpřísnění, na kterém se dnes Německo dohodlo, současný režim ještě zpřísní, neboť až na výjimky prakticky zakáže přeshraniční cesty.

Z evropských zemí jsou na kritickém seznamu oblastí s mutacemi Británie, Irsko a Portugalsko. Dopravní společnosti mají zákaz přepravovat do Německa cestující z těchto zemí. Toto opatření se bude týkat i Česka, které je bezprostředním sousedem Německa. Z tohoto důvodu Německo omezí i automobilovou dopravu. Aby zákaz bylo možné kontrolovat, je podle Seehofera nezbytné obnovit na hranicích hlídky.

Vysoká infekční čísla

Německu se v posledních týdnech podařilo výrazně míru infekce snížit. Nyní podle Institutu Roberta Kocha (RKI) vykazuje 64 nových případů na 100 000 obyvatel během sedmidenního období. Naopak v Česku tato hodnota roste a podle portálu corona-in-zahlen.de činí aktuálně 483 případů.

Zatímco v průměru se Německu boj proti koronaviru daří, některé okresy hraničící s Českem stále nemohou vysoká infekční čísla srazit. Příkladem je zmíněný bavorský okres Tirschenreuth, který je se sedmidenní incidencí 333 nejhorší v celém Německu.

Söder již ve středu varoval, že pokud Česko nebude schopné prodloužit svá nouzová opatření, tak se musí stát oblastí s mutacemi. „A bude třeba mluvit o uzavření hranice,“ řekl v televizi RTL.

Obavy z možného uzavření hranic mezitím vyslovilo německé sdružení automobilového průmyslu VDA, které varovalo automobilový průmysl je závislý na každodenním zásobování továren nejen v Česku či na Slovensku, ale také v řadě východoevropských zemích. VDA proto navrhuje zachovat zásobování pravidelným testováním řidičů a jejich vstupní registrací při překračování hranic.

Zdroje: