Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

V Downing Street byl údajně večírek i den před pohřbem vévody z Edinburghu

V Downing Street byl údajně večírek i den před pohřbem vévody z Edinburghu
Johnson je pod palbou kritiky po zprávách o několika večírcích v prostorách premiérova sídla v době předloňských přísných opatření proti šíření koronaviru | zdroj: Profimedia

Několik hodin před pohřbem manžela britské panovnice prince Philipa se v sídle britského premiéra konal večírek s účastí asi 30 osob.

V Británii bylo přitom v té době v rámci epidemických opatření setkávání členů různých domácností přísně zakázané. Informoval o tom dnes britský deník The Telegraph. Premiér Boris Johnson tak čelí dalšímu z řady skandálů spojených s porušováním koronavirových pravidel v Downing Street, což nadále oslabuje jeho pozici na politické scéně.

Johnson na večírku nebyl, protože víkendy tráví na svém venkovském sídle Chequers. Přesto mu zejména opozice vyčítá chování jeho zaměstnanců.

„Nemám slov pro kulturu a chování v Downing Street,“ řekla zástupkyně předáka labouristů Angela Raynerová a dodala, že „ryba smrdí od hlavy“.

Večírek v noci z 16. na 17. dubna 2020 byl rozloučením tehdejšího šéfa Johnsonovy komunikace Jamese Slacka, který v této pozici končil a mířil do vedení redakce bulvárního deníku The Sun. Slack měl podle stávající mluvčí Downing Street na kritizované akci projev, za své tehdejší chování se dnes omluvil.

„Chtěl bych se bezvýhradně omluvit za hněv a bolest, které jsem způsobil,“ uvedl Slack ve svém prohlášení. „Je mi to hluboce líto a beru na sebe plnou odpovědnost,“ dodal.

Mnoho Britů tento skandál zasáhl i svým symbolickým rozměrem. Zatímco královna Alžběta II. oplakávala zesnulého manžela, jenž po jejím boku strávil 73 let, tak v sídle premiéra se konal večírek plný alkoholu a tance. Fotografie královny v černém, kterak 17. dubna sedí zcela sama na dřevěné lavici na pohřbu vévody z Edinburghu, byla příkladem dodržování pandemických pravidel královskou rodinou i smutku, píše DPA.

Johnson je pod palbou kritiky opozice i některých straníků po zprávách o několika večírcích v prostorách premiérova sídla v době předloňských přísných opatření proti šíření koronaviru. Naposledy média informovala o zahradní party v Downing Street, na které Johnson připustil svou účast. Řekl, že se domníval, že jde o pracovní schůzku, jejíž konání odpovídalo tehdejším restrikcím. Za večírek se nicméně omluvil.

Nejméně pět údajných večírků, které se v době uzávěr konaly ve vládních budovách, momentálně prošetřuje vládní úřednice Sue Grayová. Kromě zahradní party šlo o vánoční večírky či popracovní setkání zaměstnanců. Grayová má vydat svou zprávu do konce měsíce.

Zdroje: