V Česku ještě existuje spravedlnost. Mašínová může získat rodinný statek

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Zdena Mašínová může požádat o dědické řízení, v němž by získala od státu zpět rodinný statek v Lošanech i se všemi pozemky. Okresní soud v Kolíně potvrdil, že Josef Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku.

Statek v Lošanech

Statek v Lošanech,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

"Mám velkou radost, cítím se moc dobře. Jsem ráda, že v České republice ještě existuje spravedlnost," řekla u soudu Mašínová.

Obě strany si ponechaly lhůtu pro odvolání, podle zástupce Státního pozemkového úřadu se bude celým případem ještě zabývat vláda. "Státní pozemkový úřad (SPÚ) hodlá požádat ministra zemědělství, aby předložil celou věc k rozhodnutí vládě, protože vláda samozřejmě může rozhodnout jakkoliv, může rozhodnout o jakékoli z variant, které tady paní Mašínová požadovala, ať už darování, převod za korunu, rekonstrukci nebo cokoliv jiného. Může-li mít stát v rámci své péče rodný dům Jana Kubiše, nepochybně by se mohl starat a zrekonstruovat i rodný dům generála Mašína," řekl po skončení jednání právní zástupce Státního pozemkového úřadu Adam Rakovský.

Proti jeho tvrzení se postavil právní zástupce Mašínové Milan Janoušek. "Nepravomocně to není ani Státního pozemkového úřadu, ani vlády ani kohokoliv jiného. Nepravomocně je to fakticky generála Mašína," řekl. Podle něj se tak stát již nemá celou věcí zabývat. Janoušek ovšem podotkl, že vzhledem k prohlášení právního zástupce SPÚ je pravděpodobné, že se stát proti rozsudku odvolá.

Mašínová u soudu zpochybňovala smlouvu, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek na své děti - Ctirada, Josefa a Zdenu. Mašínová tvrdí, že smlouvu její otec podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem majetku byl i v době úmrtí on.

Při únorovém jednání kolínského soudu nabídl stát Mašínové mimosoudní vyrovnání. SPÚ jí nabídl odkup podílu státu za 7,1 milionu korun, nebo reálné rozdělení vlastnictví nemovitostí. Při variantě rozdělení by se Mašínová stala výlučným vlastníkem otcova rodného domu a části polností tak, aby hodnota těchto nemovitostí odpovídala velikosti jejího spoluvlastnického podílu. Mašínová nabídku na místě odmítla. Stát si chtěl ponechat pozemky, na nichž jsou například silnice nebo čerpací stanice Čepro.

Mašínová chce v rodinném statku v Lošanech na Kolínsku vytvořit důstojný památník svého otce. Nemovitost v současné době chátrá.

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové vedli v 50. letech protikomunistickou skupinu a prostříleli se na Západ. Do Česka se už nevrátili - zůstali ve Spojených státech. Statek byl po zestátnění dílnou a ubytovnou.

Mašínová se v roce 2012 u Okresního soudu v Kolíně domáhala zrušení takzvané postupní smlouvy, na jejímž základě kdysi statek přešel z otce na děti. Soud žalobu z procesních důvodů zamítl. Verdikt pak potvrdil Krajský soud v Praze i Nejvyšší soud. Ústavní soud ale v roce 2015 vrátil rozhodování kolínskému soudu, který podle soudců postupoval příliš formalisticky, když Mašínovou nepoučil o povinnosti jednat koordinovaně s ostatními dědici. K žalobě Mašínové se poté připojil i bratr Josef a souhlasili s ní také dědicové po Ctiradovi Mašínovi. 

Tagy: Česko domácí vlastníci nemovitostí justice a soudy spor o majetek

Zdroje: ČTK