Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Sestra Mašínů: Když komunističtí zločinci nesedí, snižte jim aspoň důchody

Sestra Mašínů: Když komunističtí zločinci nesedí, snižte jim aspoň důchody
zdroj: Profimedia

Žádné slitování s bývalými komunistickými funkcionáři. Sestra vůdců odbojové skupiny bratří Mašínů Zdena by jim, protože nebyl nikdo z nich potrestán, alespoň snížila důchody, jako to udělali v sousedním Polsku. Když totiž kolem sebe vidí bídu některých bývalých politických vězňů, kteří jsou dnes v důchodu, chce se jí plakat. Sama si nestěžuje. Restituovala a tak se nespoléhá jen na důchodové dávky.

„To je opravdu strašné, co se děje. Nikdo z komunistů, co mají máslo na hlavě, nebyl potrestán. Karel Vaš, co se podílel na vraždě Heliodora Píky, se směje z luxusního starobince a bývalý exministr vnitra Lubomír Štrougal zveřejňuje knížky se svými bláboly a pořádá autogramiády. Jsem z toho na infarkt. Když nesedí za mřížemi, tak by se jim alespoň měly snížit důchody. Vždyť si žijí nad poměry a ostatní důchodci, co seděli za jejich zločineckého režimu, nemají na léky,“ zlobí se Zdena Mašínová. Podle ní by se měl stát už přestat zabývat nesmyslnou diskusí o zákazu zločinné komunistické strany, ale měl by sebrat po vzoru Polska na důchodech bývalým komunistickým potentátům.

Vládní plán na potrestání komunistů

V Polsku byl zákonem zkrácen většině politických přisluhovačů bývalého režimu důchod a později to potvrdil i tamní Ústavní soud. Tuzemská vládní koalice se tím nechala inspirovat. Chce pečlivě připravit podobnou právní normu. „Chceme, aby trýznitelé, kteří byli aktivními funkcionáři KSČ, členové Státní bezpečnosti a další, byli potrestáni za to, že činili příkoří druhým. Řešíme způsob, jak je finančně potrestat. Může to být třeba doživotní srážková daň,“ sdělil k tomu ČT 24 předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. „Před ústavou jsou si všichni občané rovni bez ohledu na svoji minulost. Příště by se mohli rozhodnout, že sníží důchody holohlavým nebo vousatým,“ řekl k tomu televizi předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.