Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Umlčí obtížného kohouta soud, nebo je kokrhání národním dědictvím?

Umlčí obtížného kohouta soud, nebo je kokrhání národním dědictvím?
Hlasitý kohout ráno budí souseda. Požaduje jeho noční uzavírání do zvukotěsné místnosti. | zdroj: Profimedia

Kohoutí kokrhání těsně po rozednění dokáže být řádně nepříjemné. Stejně jako sousedské spory. A tak požadavek na noční zavírání opeřence rušícího spánek do zvukotěsné místnosti skončil až před soudem.

Německá chovatelka kohouta Karin Pfeiferová-Rockenfellerová rozlítila svého souseda, který požadoval, aby byl pták na noc zavřený uvnitř, a nerušil tak noční klid. To ale farmářka odmítá, a dokonce spustila petici, kterou chce dosáhnout prohlášení zvuků venkova za národní dědictví, které je třeba chránit. Zvuky vydávané zvířaty podle ní k venkovu patří a nemají být důvodem ke stížnostem. 

„Chci to dotáhnout až do konce. Bydlím tady už 30 let a tohle je zemědělská oblast. Pokud je můj soused citlivý na zvuky, tak si má přestěhovat postel nebo si dát špunty do uší,“ říká farmářka z vesnice Abtweiler z německé spolkové země Porýní-Falc. Spor bude projednávat soud ve spádovém městě Bad Sobernheim.

Jádrem rozepře je kohout a jeho časně ranní kokrhání. Soused žádal, aby ho Pfeiferová-Rockenfellerová na noc zavírala do zvukotěsné místnosti, ta to ale odmítá. Pro kohouta by podle ní mohl být pobyt v místnosti nezdravý kvůli riziku přehřátí organismu. Spor prý nehodlá vzdát i kvůli tomu, že kdyby zvuky nevydával kohout, mohl by si soused stěžovat třeba na ržání koní nebo bečení ovcí.

Ochrana zvuků venkova

Farmářka na svůj pozemek pozvala televizní štáb a nechala změřit hlasitost kokrhání kohouta. Měření ukázala u hranice pozemků hlasitost asi 70 decibelů, což je o něco tišší zvuk, než vydává vysavač.

Pfeiferová-Rockenfellerová dokonce plánuje bojovat za zákon o ochraně zvuků venkova po vzoru Francie. Francouzský parlament takový zákon schválil letos v lednu, a to na základě několika soudních sporů z minulých let, které vedli rekreanti či přistěhovalci z měst s původními obyvateli francouzského venkova.

Asi nejvíce pozornosti se dostalo kauze kohouta Maurice. Ranní kokrhání hřebenáče z francouzského ostrova Oléron rušilo pár penzistů při pobytu na jejich venkovském sídle. Obrátili se proto na soud. Ten však předloni rozhodl, že Maurice smí dál kokrhat.

Podobné rozepře zažilo i Německo. V roce 2019 například po pěti letech skončil spor bavorské farmářky s obyvatelem městečka Holzkirchen, který si stěžoval na příliš hlučné zvonce jejích krav. Soud jeho stížnost nakonec zamítl.

Zdroje: