Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Smíšené přeháňky

Ukrajinský parlament ratifikoval istanbulskou úmluvu o prevenci násilí na ženách

Ukrajinský parlament ratifikoval istanbulskou úmluvu o prevenci násilí na ženách
Pro ratifikaci istanbulské úmluvy bylo podle poslance Jaroslava Železnjaka 259 zákonodárců, proti jich hlasovalo pouze osm (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Ukrajinský parlament ratifikoval istanbulskou úmluvu o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, oznámil server Censor.net. Příslušný zákon v sobotu předložil parlamentu prezident Volodymyr Zelenskyj.

Pro ratifikaci istanbulské úmluvy bylo podle poslance Jaroslava Železnjaka 259 zákonodárců, proti jich hlasovalo pouze osm.

Istanbulská úmluva je mezinárodní dohodou Rady Evropy. Odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky či stalking. Zaručena má být podle ní rovnost genderová, sexuální, rasová, národnostní i sociální.

Státy se v úmluvě zavazují k uzákonění opatření proti násilí na ženách a domácímu násilí, ale také například k vyčlenění peněz na pomoc obětem.

Istanbulskou úmluvu podepsalo 45 států, z toho necelé čtyři desítky ji dosud ratifikovaly. ČR úmluvu podepsala v roce 2016, ale zatím ji neratifikovala. Loni od ní odstoupilo Turecko, které ji ratifikovalo v roce 2012 jako první ze signatářů. 

Tato úmluva Rady Evropy vyvolává v posledních letech v některých zemích silné emoce. Například maďarský parlament předloni s odkazem na hrozbu genderové ideologie pro národní hodnoty vyzval vládu, aby ji neratifikovala. Též slovenský parlament konvenci předloni odmítl a bulharský ústavní soud v roce 2018 rozhodl, že je v rozporu s místní ústavou.

Evropský parlament loni v prosinci vyzval šestici zemí EU, včetně Česka a Slovenska, aby dohodu neprodleně rafitikovaly.

Zdroje: