Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

„Zažije to každá desátá žena.“ Organizace chtějí změnu definice znásilnění v zákoně

„Zažije to každá desátá žena.“ Organizace chtějí změnu definice znásilnění v zákoně
Pořadatelky a pořadatelé na happening dopravili postel, na transparentech měli nápisy „Souhlas je sexy“ či „Bez souhlasu nehraju“ | zdroj: Facebook / Amnesty International ČR

O změnu definice znásilnění v zákoně usilují organizace na podporu lidských práv a žen.

Podle nich by se za znásilnění měl považovat sex bez souhlasu, nejen z donucení pod násilím či pohrůžkami a při zneužití bezbrannosti. Happening na podporu změny zákona uspořádaly dnes nedaleko Sněmovny organizace Konsent a Amnesty International (AI). Akce je součástí kampaně Chce to souhlas, která začala před rokem.

„Za dobu existence naší kampaně už většina politických stran vyjádřila podporu pro nápravu definice znásilnění. Nyní je však nezbytné, aby politici a političky přetavili své sliby do konkrétních činů,“ uvedla Irena Hůlová z AI.

Pořádající organizace zmínily, že právní definici znásilnění podle souhlasu k sexu má 13 evropských zemí.

Policie ročně dostane zhruba 600 oznámení o znásilnění. Podle výzkumů je to jen asi pět procent všech případů. Jako jeden z důvodů nízkého počtu řešených kauz organizace uvádějí právě právní definici, která je podle nich nedostatečná a nezahrnuje velkou část činů. V potaz se berou jen ty s fyzickým násilím.

„Znásilnění zažije každá desátá žena v ČR a každý třicátý muž. Tyto statistiky ukazují, že s nekonsenzuálním pohlavním stykem má zkušenost obrovské množství lidí a je to problém,“ řekla Johanna Nejedlová ze spolku Konsent.

Organizace doufají, že se tématu bude ve Sněmovně věnovat nový podvýbor pro problematiku domácího a sexuálního násilí. Jeho člen Michal Zuna koncem ledna na tiskové konferenci řekl, že by expertní skupina chtěla ministerstvu spravedlnosti předložit své návrhy možných opatření a změn zákonů, a to případně už letos na podzim.

Trauma ze znásilnění

Na Malostranské náměstí dnes přišla organizacím svou podporu vyjádřit místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová. Pořadatelky a pořadatelé na happening dopravili postel, na transparentech měli nápisy „Souhlas je sexy“ či „Bez souhlasu nehraju“.

Průzkum Amnesty International a České ženské lobby před pár lety ukázal, že téměř tři pětiny dospělých v Česku si myslí, že si za znásilnění v jistých případech mohou ženy samy. Díl odpovědnosti podle odpovídajících mají, pokud se buď chovaly koketně, nebo byly opilé, měly sexy oblečení, neřekly muži jasné ne, šly bez doprovodu opuštěným místem, či měly hodně sexuálních partnerů.

Podle analýzy 55 pravomocných rozsudků z roku 2016, kterou provedla organizace proFem, velká část odsouzených za znásilnění dostala podmínečný trest. Ve většině případů se oběť a násilník znali. Pachatelem byl otec, dědeček, matčin partner či spolužák ze školy. Obětí byly i malé děti. Důvodem podmínky byla třeba pachatelova předchozí bezúhonnost i to, že čin popíral či dětská oběť neměla zjevné následky.

Pořádající organizace poukazují na to, že znásilnění mívá značné dopady. S traumatem se velká část obětí vyrovnává velmi dlouho, některé po celý život. Dlouhodobé následky jsou patrné u 90 procent obětí, uvedly organizace.

Zdroje: