Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

U amerického Kapitolu najelo auto do dvou policistů

U amerického Kapitolu najelo auto do dvou policistů
Do bezpečnostních barikád u sídla amerického Kongresu dnes najelo auto a zranilo dva policisty | zdroj: Profimedia

Do bezpečnostních barikád u sídla amerického Kongresu dnes najelo auto a zranilo dva policisty. Řidiče policie postřelila, když z auta vystoupil s nožem v ruce, informovala zahraniční média s odvoláním na policii, která zajišťuje ochranu Kapitolu (USCP). Oba policisté jsou nyní v nemocnici stejně jako podezřelý, který je v kritickém stavu.

Incident se stal necelých 100 metrů před vchodem do severní části budovy, kde sídlí Senát. Auto podle agentury AP najelo do kontrolního stanoviště, kudy obvykle do areálu vjíždějí zákonodárci a další zaměstnanci. Kongres dnes nejedná.

Svědci na místě agentuře Reuters sdělili, že policie uzavřela několik přilehlých ulic a že se před budovou Kongresu pohybuje zvýšený počet příslušníků bezpečnostních složek.

Televize CNN s odvoláním na zdroje z policie a z Kongresu uvedla, že podezřelý po nárazu do barikády vystoupil z auta s nožem v ruce, načež jej policisté postřelili. V kritickém stavu byl pak převezen do nemocnice, podle USCP dýchal a byl při vědomí.

Prezident Joe Biden v době incidentu již nebyl v nedalekém Bílém domě, nýbrž na cestě do svého víkendového sídla v Camp Davidu.

V okolí Kapitolu panují zvýšená bezpečnostní opatření od 6. ledna, kdy do něj vtrhli podporovatelé tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa ve snaze přerušit formální potvrzení vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Po necelých dvou měsících se však ochranná opatření začala uvolňovat, demontován byl například plot kolem budovy Kongresu.

Zdroje: