Turci žádají EU o tři miliardy eur na uprchlíky

- Aktuality autor: art

Zatímco Evropa čelí velké uprchlické vlně až nyní, Turecko zaplavují utečenci ze Sýrie už několik let. Turci teď po Evropské unii žádají finanční pomoc a rozhodně netroškaří. Chtějí rovnou až tři miliardy eur, což je v přepočtu 81 miliard korun. 

Uprchlíci připlouvají z Turecka k břehům řeckého ostrova Lesbos

Uprchlíci připlouvají z Turecka k břehům řeckého ostrova Lesbos,zdroj: Profimedia.cz

Původně Evropská unie přislíbila pomoc, určenou hlavně na zlepšení situace milionů převážně syrských uprchlíků na tureckém území, v třetinové výši. Součástí dohody s Tureckem, které je roky kandidátem na členství v EU, by mělo být rovněž otevření nových kapitol v přístupových jednáních a jednodušší cestování pro Turky do unie.

Zástupci Evropské komise podle deníku Financial Times (FT) ve čtvrtek informovali velvyslance unijních zemí o jednáních v Ankaře a o tureckých požadavcích, hovoří dokonce o "předběžné dohodě". FT zmínily ony tři miliardy eur, proces směřující k otevření pěti kapitol v tureckých přístupových jednáních a rychlou liberalizaci vízového režimu už v příštím roce.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal také podle FT jasně najevo, že očekává zařazení své země na vznikající celoevropský seznam bezpečných zemí, pozvánku k vystoupení na unijním summitu či společné jednání vrcholných představitelů osmadvacítky a Turecka.

Diplomaté informace listu potvrzují, komise věc oznámila velvyslancům členských zemí. Dobře informovaný unijní činitel dnes novinářům řekl, že lídři zemí EU na summitu pravděpodobně ocení postup komise při jednáních s Ankarou. Závěrečnou podporu dosavadním výsledkům, o nichž zástupci evropské exekutivy informovali prezidenty a premiéry osmadvacítky až přímo na jednání, ale nejspíš nevysloví.

Tagy: zahraničí Turecko Evropská unie uprchlická krize

Zdroje: ČTK,Financial times