EU začíná chytat pašeráky uprchlíků. Konečně vytáhla proti 'námořní mafii'

- Aktuality autor: art

Unijní námořní operace Sophia, která se dosud omezovala pouze na monitorování uprchlíků ve Středomoří (případně na záchranu těch, komu hrozilo utonutí), začíná nově chytat také pašeráky lidí.

Uprchlíci na břehu řeckého ostrova Lesbos

Uprchlíci na břehu řeckého ostrova Lesbos,zdroj: Profimedia.cz

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová oznámila již v září, že mise, jejíž monitorovací část dosud nesla název EUNAVFOR MED, vstoupí do druhé fáze. Operace se jmenuje Sophia podle somálské holčičky, která přišla na svět letos v létě u břehů Libye na palubě německé záchranářské lodi.

V mezinárodních vodách u libyjského pobřeží, odkud vyplouvá množství běženců, nyní operuje šest unijních plavidel - italská letadlová loď, francouzská fregata a rovněž jedna britská, jedna španělská a dvě německé lodě. Další tři plavidla belgického, britského a slovinského námořnictva by do oblasti měla dorazit na konci října.

Na palubě německé lodě Werra se nachází asi stočlenná posádka, která již podnikla několik cvičení, včetně simulace útoku provedeného pašeráky, na který členové posádky reagovali střelbou.

Evropská unie schválila, že lodě mohou operovat v mezinárodních vodách, nemohou ale pronásledovat pašeráky až do libyjských vod a musí se tedy držet 12 námořních mil od pobřeží (zhruba 22 kilometrů).

"Budeme pašeráky sledovat, chceme je zadržet a zabavit jejich lodě," uvedl kapitán německé lodě Stefan Klatt s tím, že se pokusí dostat se co nejblíže k libyjským vodám.

Eugenio Ambrosi z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) nicméně varoval, že unijní operace může selhat v případě, že EU rovněž nebude bojovat proti zločineckým gangům operujícím v Evropě.

"Nadnárodní zločinecké pašerácké skupiny jsou stejné jako ty, které jsou zapojené do pašování zbraní a drog," citovala Ambrosiho britská zpravodajská stanice BBC. Jak expert IOM dodal, pokud budou veškeré snahy soustředěny jen na lodě, "jádro těchto zločineckých organizací zůstane nedotčené".

Tagy: zahraničí Evropská unie uprchlická krize operace Sophia

Zdroje: ČTK