Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentář: Trump nám ještě ukáže (zač je toho loket)

Komentář: Trump nám ještě ukáže (zač je toho loket)
Trump v Hamburku odchází od Merkelové | zdroj: Profimedia

Donald Trump během své druhé zahraniční mise ujišťoval o nerozborném spojenectví Američanů a Evropanů. Už brzy však může evropským spojencům vyhlásit obchodní válku.

Víte, proč měl Donald Trump během druhého zahraničního turné veřejný projev v Polsku a ne v Německu? Bylo to logisticky snazší. Němci by museli jásající dav dovézt – z Polska.

Může to vypadat jako vtip. Jenže je to realita.

Klín do Evropy

Pamatujete na Donalda Rumsfelda? Byl to šéf Pentagonu za vlády amerického prezidenta George Bushe juniora (2001-2009), pokládaný za strůjce invaze do Iráku.

V roce 2003 se Rumsfeld navezl do západoevropských spojenců. Obořil se na ně, jak se opovažují nesdílet nadšení z chystané invaze Američanů. Narýsoval přitom nové linie v Evropě – mezi starou "antiamerickou" Evropou (staří členové Evropské unie a NATO, zejména Němci a Francouzi) – a  Evropou novou "proamerickou" (země bývalého sovětského bloku, které se staly členy aliance a unie po rozpadu Sovětského svazu).

Donald Trump v Rusmfeldově díle pokračuje a vráží klín mezi dvě Evropy. Konzervativní vláda Práva a spravedlnosti šedé eminence polské politiky Jaroslawa Kaczyńského mu k tomu ráda poskytla pódium.

Trump zažil při projevu ve Varšavě chvíle slávy. Musel si připadat jako mezi svými voliči v oblasti Rezavého (dříve ocelového) pásu. Jásající dav, adorační plakáty, vlaječky a frenetický potlesk.

Pravda, potlesk si za některá slova zasloužil. Před monumentálním památníkem varšavského povstání přednesl vzletný projev oslavující spojenectví Ameriky s Evropou, západní hodnoty a svobody.

"Základní otázkou naší doby je, zda má Západ dost vůle na to, aby přežil… Náš boj za Západ nezačíná na bitevním poli, ale v našich myslích, v našich duších… Američané, Poláci a další evropské národy ctí individuální svobody a suverenitu. Musí společně čelit silám, které chtějí tyto hodnoty podkopat a vymazat naši kulturu, víru a tradice," hlásal vrchní velitel.

Vrána k vráně…

Jenže projev pečlivě sepsaný "speechwriterem", vyladěný poradci a slovo od slova přečtený prezidentem je jen politický outfit. Duši politika poznáte podle toho, co říká v kuloárech nebo v bezprostřední reakci na otázku novináře. A na tiskovku ve Varšavě už dorazil Trump, jak ho známe.

Zopakoval své tirády o nečestných a falešných médiích a zpochybnil závěry tajných služeb (součásti jeho vlády), podle nichž se Rusko vměšovalo do loňských voleb amerického prezidenta. "Skutečně, to nikdo s jistotou neví," pravil.

Nasnadě jsou otázky: O jaké svobodě to tedy prezident Trump ve Varšavě mluvil? A za koho vlastně mluví? Za Ameriku, nebo za své ego?

Jasné je teď jen to, komu patří Trumpovy sympatie: Kaczyńskému bigotnímu režimu, který zlikvidoval nezávislá veřejná média, pokopal nezávislou justici, prosazuje uhlíková paliva a je skeptický k nadnárodním institucím.

Jistě, zastávka amerického prezidenta ve Varšavě nebyla jen podporou polské vlády, ale i amerického byznysu – Poláci od Američanů kupují protiraketové baterie a zkapalněný plyn. Trump ale nejspíš nasadil Polákům brouka do hlavy, když jim s úsměvem sdělil: "No, myslím, že byste za náš plyn mohli platit víc (když chcete být energeticky nezávislí na Rusku)."

Byl to jen vtip?

Vrchní ochranář

Vrchní velitel Ameriky v Evropě každopádně ukázal, že byznys vidí jako vrchní protekcionista, chcete-li vrchní ochranář.

Na schůzku ekonomicky nejsilnějších státu světa, skupiny G20 v Hamburku, kam přiletěl z Varšavy, dorazil jako šéf země, který Ameriku odvolal z Transpacifického partnerství (dohody o volném obchodu v oblasti Tichomoří, TTP) a Pařížské dohody o podnebí.

Trump na jednání států, kde vznikají tři čtvrtiny světové ekonomiky, působil jako bytost z jiného světa nebo jiné doby. S nadsázkou řečeno, byla to schůzka G19 + Trumpova Amerika. Odpovídá to i "rodinnému fotu" schůzky, na které Trump stojí netradičně bokem.

Šéfové států a vlád ujišťovali, že berou vážně své závazky snížit emise a vyjadřovali podporu bourání bariér v mezinárodním obchodu. Evropská unie s Japonskem oznámily dohodu o zóně volného obchodu, která mezi nimi odstraní 99 procent cel. Čínský prezident propagoval novou Hedvábnou stezku, dopravní trasu propojující Evropu s Čínou.

Americká delegace (zastupující zemi, která je největším znečišťovatelem – přepočteno na hlavu) hájila uhlíková paliva a Trump upozorňoval, že zasáhne proti "neférové" konkurenci největších dovozců oceli do Ameriky (Kanadě, Brazílii, Jižní Koreji, Mexiku, Japonsku, ale i Evropské unií včetně Česka). Zvažuje, že na jejich produkci uvalí dvacetiprocentní clo.

Není to planá hrozba. Trump už v kampani vehementně sliboval, že pracovní místa amerických ocelářů ochrání. Své odhodlání prezident naposledy zmínil před čtyřmi týdny na mítinku v Cincinnati. "Počkejte a uvidíte, co udělám pro americkou ocel a pro ocelářské firmy… Chystáme se zastavit dumpingové dovozce," prohlásil.

A chránit chce prezident nejen oceláře, ale i výrobce hliníku, papíru… Pokud se svých plánů nevzdá, bude to vyhlášení obchodní války.

Donald Trump se teprve rozjíždí a Evropa by se měla připravit na to, že jí ještě ukáže (zač je toho loket).

Zdroje:
Vlastní