Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Komentář: Tři penzijní pohádky, které by vaše děti nikdy neměly slyšet

Komentář: Tři penzijní pohádky, které by vaše děti nikdy neměly slyšet
Dobrý večer, děti i dospělí | zdroj: Profimedia

Švédové ve své socialistické monarchii zavedli povinný kapitálový pilíř, v němž si aktivní lidé zhodnocují finance na stáří. Češi však pořád naslouchají pohádkám politiků o tom, že průběžný penzijní systém je udržitelný.

Mnozí politici jsou zdatnými vypravěči pohádek, zejména pohádek důchodových. A mnozí Češi, i ti dospělí, jim rádi naslouchají.

A co vy, máte rádi pohádky? Tady jsou hned tři na téma důchodů a Husákových dětí.

Dětem je ale raději nečtěte, protože pohádky s dobrým koncem, jak říkal Jára Cimrman, mohou být pro ně nebezpečnější než alkohol či zápalky. A tyto pohádky mohou být nebezpečné dokonce pro dospělé – pokud jim uvěří.

O Andrejovi a sýčcích

Nad českou kotlinou se začala stahovat těžká mračna. Zakrývala téměř celou oblohu a šířila špatnou náladu. Sýčkové z Národní rozpočtové rady a dalších podvratných centrál začali houkat zlověstnou zvěst:

bureš ve zmijovce fcb upr pxls Čau lidi, jsem váš pohádkový Andrej 'Budelíp' | zdroj: Facebookový účet Andreje Babiše

"Až odejde do důchodu početná generace Husákových dětí, bude, matko Čechie, zle, tuze zle, dojdou peníze na důchody."

Andrej Babiš, podnikatel, který se obětoval, sbalil raneček koblih a vydal se do světa politiky, ve kterém se stal premiérem, však v TV Prima vyzval lid, aby sýčkům nevěřil. Ujistil, že bude (ještě) líp. Pravil, že důchody porostou "nezávisle na ekonomické situaci země", protože "navyšujeme mzdy, máme vyšší odvody sociálního pojištění".

"Já vím, že budeme zvyšovat důchody," pravil kouzelný premiér a mračna se rozestoupila, zase bylo líp.

Babišova slova vyloudila na tvářích lidí úsměv – aspoň u těch, kteří nepřestali věřit na pohádky a naopak ještě nezačali věřit demografickým datům a matematice.

O penzijních sudičkách

Žily, byly, dumaly a návrh důchodové reformy představily – ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a šéfka komise za spravedlivé důchody Danuše Nerudová.

profimedia-0491979705 maláčová nerudová Penzijní sudičky Danuše Nerudová a Jana Maláčová | zdroj: Profimedia

Jejich návrh je zvláštní tím, že žádnou důchodovou reformou vlastně není, byť se za ni vydává a byť se o něm jako o reformě píše. Je to hromádka návrhů změn stávajícího průběžného systému, ekonomicky řečeno sada parametrických úprav.

V tomto systému lidé v produktivním věku (pro členy KSČM – dělníci, rolníci a pracující inteligence) financují penze spoluobčanů v důchodovém věku. A pokud jejich odvody nestačí, stát přisype z daní.

Změny, které Maláčová a Nerudová navrhují, mají penze udělat spravedlivými. Věru, jsou v něm i dobré věci. Třeba ocenění péče o dítě či nemohoucího. Systém se má stát přehlednějším a rozdělit se na dva pilíře – nultý se základním důchodem a první se zásluhovou částí.

A protože v pohádkách bývá zvykem, že číslo tři je jednička (král si pořídil tři dcery, Popelka dostala tři oříšky a děd Vševěd si cuchal své tři zlaté vlasy), tak i penzijní sudičky předložily tři verze důchodů – spravedlivou, technickou a úspornou (Najdete je na stránce ministerstva práce.). Počítají samosebou se spravedlivou.

Že tady chybí třetí sudička? Kdepak, tou se má stát správkyně státní pokladny Jana Schillerová. Její úkol je prostinký – najít v rozpočtu zlaté valouny na financování spravedlivých penzí. Maláčová s Nerudovou ji ale nenechaly ve štychu a ukázaly, kde hledat: U korporací a bohatých byznysmenů.

Je přece jasné, že tihle tuční kocouři se vyšším daním vyhýbat nebudou. Vždyť druhou českou kotlinu strdím a mlékem oplývající ani za devatero horami a řekami nenajdou.

O Husákově hloupém Honzovi

Do rodiny kdesi na panelákovém sídlišti se v sedmdesátých letech minulého století narodil chlapeček. Dali mu jméno Honza.

Říkalo se mu "Husákovo dítě", protože patřil k populační vlně, která se zvedla počátkem sedmdesátých let minulého století. Tehdy se stranovláda pustila do stavby paneláků, skokově zvedla přídavky na děti a zavedla bezúročné novomanželské půjčky.

Honza rostl jako z vody. Hrál si, studoval, miloval, pracoval, hulil trávu, vychovával děti, stárnul.

zdroj: YouTube

Ve třicátých letech tohoto století odešel na penzi a stát se o něj postaral. Vyplácel mu penzi, ze které Honza žil šťastně až do smrti.

A tady by měl zazvonit zvonec…

…., aby pohádkám o penzích byl konečně konec.

Je načase vrátit se k Cimrmanovi: Pamatujete na géniovo varování před naivními pohádkami s dobrými konci? Cimrman upozorňoval, že špatně připravují děti pro život, proto sám napsal pohádku "Jak chudák do ještě větší nouze přišel".

Kdyby ji "Husákův" Honza četl, možná by se mu rozsvítila kontrolka a na důchod by se raději zajistil vlastními silami. Aby nedopadl jako chudák z Cimrmanovy pohádky.

Zmíněných Honzů, kteří si myslí, že budou mít nárok na slušný důchod, protože si ho zaplatili v odvodech a daních, je pořád hodně. Patří se jim připomenout, že z peněz, které jim odebral, zaplatil stát penzi jejich penzionovaných rodičů. Ty peníze prostě neexistují a mezigenerační solidarita má své meze.

Nic, salám, anebo reforma?

Národní rozpočtová rada ve své projekci dospěla k závěru, že dluhy z penzijního systému, pokud nebude výrazně reformován, do roku 2068 dosáhnou více než dvojnásobku ročního výkonu české ekonomiky. To je úroveň, na kterou kleslo finančně zdevastované Řecko.

Z jiné analýzy společnosti Deloitte vyplývá, že za současného nastavení by v roce 2070 průměrný důchod klesl až na 25 procent průměrné mzdy.

Tato vláda na odchod Husákových dětí na penzi Česko nepřipraví. A když budou obdobně váhat vlády další, nezbude než zvýšit důchodový věk – o dost blíž ke kremaci.

Je přitom patrné, že změny v rámci penzijního systému nebudou na spravedlivé důchody stačit – pokud ovšem vláda nemíní zaškrtit ekonomiku vysokými daněmi.

Uvědomili si to i Švédové a ve své socialistické monarchii zavedli povinný kapitálový pilíř, v němž si aktivní lidé povinně zhodnocují finance na stáří.

V Česku ale pořád věříme pohádkám…

zdroj: YouTube

Zdroje:
Deloitte, MPSV, Ministerstvo financí ČR, Český statistický úřad, Národní rozpočtová rada