Ťok zvažuje ministerský konec. Tlačí na něho zastánci Kapsche i komunisté

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Neoblíbenost u budoucích koaličních partnerů i sněmovních podporovatelů berou chuť současnému ministrovi dopravy v demisi Danu Ťokovi (hnutí ANO) pokračovat ve své funkci i nadále. Pro své rozhodnutí si vzal čas do konce týdne. Novinářům dnes řekl, že být nadále ministrem se mu "nechce". Za hlavní důvod svého konce označil aktuální mýtný tendr, který nedávno zrušil antimonopolní úřad. V něm neuspěl dosavadní provozce Kapsch. Právě rakouskou firmu podle Ťoka výrazně podporují někteří lidé z ČSSD.

Ministr dopravy v demisi Dan Ťok

Ministr dopravy v demisi Dan Ťok,zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Dlouhodobé výhrady k tomu, jak Ťok vede resort, mají komunisté, kteří jednají o tiché podpoře vznikající druhé menšinové vlády šéfa ANO Andreje Babiše. V posledních dnech se přidali i možní staronoví koaliční partneři ANO, sociální demokraté.

"Já za tím cítím trošku mýtný tendr. Pokud chtějí na ministerstvu někoho, kdo se domluví přímo s Kapschem, tak jim to nabídnu," uvedl Ťok.

Společnost Kapsch je současným provozovatelem mýtného systému v Česku. Ministerstvo ale jako vítěze nynějšího tendru vybralo konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera a slovenský SkyToll.

Čas do ledna 2020

Antimonopolní úřad tvrdí, že zadavatel porušil zákon o zadávání veřejných zakázek. Rozhodnutí není pravomocné, ministerstvo dopravy se proti němu bude bránit. Nový mýtný systém má fungovat od ledna 2020 a podle Ťoka je jeho spuštění v ohrožení.

"Přiznám se, že přestože se udělalo spoustu dobré práce a bylo by dobře nějakou dokončit, tak se mi nechce," uvedl Ťok na dotaz, zda chce za takové situace pokračovat v nové vládní sestavě.

Dosavadní Ťokovy práce si váží ministryně financí Alena Schillerová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (oba ANO). Zatímco Schillerovou Ťokova slova překvapila, Pelikán, který už oznámil odchod z politiky, novinářům řekl, že o Ťokově postoji ví. "Je to dobrý odborník, rozvážný a klidný. A člověk, který se nedá ovlivnit," konstatoval. Podle Schillerové ministerstvo pod Ťokovým vedením udělalo mnoho práce. Podle ní je třeba ocenit i diskutovanou opravu dálnice z Prahy na Brno, protože jde o první opravy po desítkách let.

Tagy: ČSSD Česko ministerstvo dopravy domácí KSČM hnutí Ano česká politika Elektronické mýtné mýto kapsch

Zdroje: ČTK