Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Komentář: Teroristé si brousí zuby na Pražský hrad. Zeman je na ně ale připraven

Komentář: Teroristé si brousí zuby na Pražský hrad. Zeman je na ně ale připraven
Na Hradě se kvůli bezpečnostním opatřením tvoří fronty | zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman nejspíš očekává teroristický útok, nechal totiž zpřísnit bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Prezidentské sídlo se kvůli tomu dostalo do obležení turistů, kteří stojí trpělivě ve frontě, aby se dostali dovnitř. Otázka však zůstává, kdy přijde útok?

To bych si rovnou mohl dát inzerát do novin Islámského státu, řekl tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, když se ho novináři ptali, co ještě Zeman na svou obranu chystá. Co se chystá do budoucna, tedy zatím nikdo neví, ale z Ovčáčkovy odpovědi je jasné, že za tím vším jsou zase islamisté.

Bradatí teroristé v Sýrii kují pikle a chystají se provést na Hradě něco nepěkného. Současnost zatím vypadá tak, že hlavní brána Hradu je uzavřena, slouží pouze jako východ. Jako hlavní vchod nyní slouží boční vchod, kde policisté prohledávají každého, zda nenese zbraň, či bombu.

Zlé jazyky tvrdí, že za všechno mohou novináři, kterým se nedávno podařilo pronést na Hrad plynovou pistoli a dva nože a ještě se tam s tím vyfotit. Byla z toho ostuda a posílení bezpečnostních postupů je prý reakcí právě na toto bezpečnostní faux paux.

Ostatně i nyní jsou prý kontroly více než zběžné, jinak by zřejmě fronta turistů narostla o další stovky metrů. Turisté jsou ale podle všeho trpěliví a situaci chápou. To je dobře, nic jiného jim ostatně ani nezbývá.

Koho se bojí Miloš Zeman?

Je samozřejmě pravda, že bezpečnostní situace v Evropě se velmi zhoršila a to si samozřejmě žádá nějakou reakci. Na druhou stranu na Hradě řešili - naštěstí - úplně jiné problémy, než jsou bomby islámských teroristů. Známou kauzu vyvěšení červených trenýrek není třeba připomínat.

Jako významné narušení bezpečnosti bylo ohodnoceno nasvícení hradu protičínskými hesly. Velké nebezpečí se skrývalo také v demonstrantech během návštěvy čínského prezidenta, před nimiž se uzavřelo Hradčanské náměstí.

Nepochodil ani Miroslav Kalousek, který se pustil do srdnatého verbálního souboje se zbrojnoši a nakonec se mu na malý moment podařilo dostat za bezpečnostní pásku. Následně ale musel i se senátorem Štětinou rychle zpět.

Pak už jsou tu spíše jen lapálie, jako bylo nevpuštění ministra kultury Daniela Hermana na Hrad, opět za tím byla jakási čínská delegace. Kvůli bezpečnosti byl zakázán i zpěv státní hymny skupině skautů. Je zjevné, že  Hrad má více problémů s občanskou společností a aktivisty než s teroristy z Islámského státu.

Patálie s ochrankou

K tomu je potřeba přičíst ještě patálie, které stihly prezidentskou ochranku. Poté, co kvůli kauze červené trenýrky odešel šéf ochranky Petr Dongres, se osm měsíců hledal jeho nástupce. Tím se stal v červnu Zdeněk Šiman. Jenže brzy se objevily zprávy, že na řízení jednotky nestačí a útvar je řízen nekompetentně.

Tyto informace prosákly do médií od samotných členů ochranky. Kromě toho, že Šiman prý práci nerozumí, je zajímavé, že je velmi negativně zaměřen na členy ochranky z dob Václava Havla a Václava Klause, tedy staré mazáky. Výtah do vyšších pozic je naopak otevřen pro mladé a zcela nezkušené policisty, ovšem loajální k Šimanovi. Třetina členů ochranky prý zvažuje odchod.

Ovčáček ovšem všechny tyto informace popřel a konstatoval, že "útvar funguje perfektně a pan prezident je spokojen se změnou v jeho čele". To bude určitě pravda, protože Šimana považuje prezidenta za svého osobního přítele, který ho chránil v dobách, kdy byl premiérem a dokonce za ním prý dobrovolně jezdil na chalupu, i když nemusel. Takže to vypadá, že další dobrý kamarád dostal dobré místo po boku Miloše Zemana.

Suma sumárum to celé naznačuje, že Hrad je v jakési permanentní bezpečnostní tenzi. Nejrůznějších kauz a kauziček je celá řada, ale dlužno dodat, že absolutně nic z toho se ani náznakem neblíží nějaké násilné činnosti nebo terorismu.

Domnívá se opravdu Zeman, že na jeho osobu nebo na Pražský hrad mají islamisté spadeno? Těžko říct. Útokem na něj potažmo na Českou republiku by ale moc nezískali. Jak se shodují bezpečnostní experti, cílem teroru Islámského státu je vyvolání společenské nenávisti k muslimům v Evropě a rozdmýchání silných tenzí ve společnosti. To všechno už dávno máme i bez terorismu. 

Zdroje:
Vlastní