Sudetští Němci ocenili zakladatele rakouského institutu v Praze
23. 5. 2015 – 14:12 | Zpravodajství | pal

Evropskou cenu Karla IV, která je nejvyšším oceněním udělovaným Sudetoněmeckým krajským sdružením, v sobotu převzal rakouský diplomat, původem ze Slovinska, Valentin Inzko, který jednu dobu působil i v Česku, kde pomáhal zakládat kulturní rakouskou instituci. Sudetští Němci jej ocenili především za to, že se zasazoval o mír ve střední Evropě.
Inzko v minulosti působil například na rakouském velvyslanectví v Bělehradu, ale také v Praze, kde v roce 1993 založil rakouský kulturní institut. Svou práci v Praze dnes připomněl i po převzetí ceny.
"My sudetští Němci, kteří jsme byli zbaveni svých práv a vyhnáni, máme pro lidská práva mimořádný cit," řekl nejvyšší představitel sudetských Němců Bernard Posselt před předáním ocenění. Cena pro Inzka má podle něj ukázat na to, že Německo i Evropská unie musí zvýšit svou solidaritu vůči jihovýchodní Evropě, aby tam už v budoucnu nedocházelo k vyháněním, jako tomu bylo v 90. letech v době balkánských válek.
Posselt také v projevu varoval před posilováním nacionalismu nejen v jihovýchodní Evropě, ale i v dalších částech kontinentu. "Je třeba poslat tento nacionalismus tam, kam patří, tedy na smetiště dějin," řekl Posselt. "Musíme se držet hesla: Už nikdy válku, už nikdy vyhánění, už nikdy nacionalismus," prohlásil.
Sudetoněmecké sdružení uděluje ocenění pojmenované po českém králi a římském císaři Karlu IV. od roku 1958. Jejím prvním nositelem byl český generál Lev Prchala, získali ji například také český novinář Petr Uhl, bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel nebo bavorský premiér Horst Seehofer. Loni byl oceněn česko-německý politik Milan Horáček.