Sudetští Němci chtějí zahájit dialog s českou vládou

- Aktuality autor: Michal Polák

Sudetští Němci usilují o zahájení přímého dialogu s českou vládou. Nejvyšší představitel vysídlených Němců Bernd Posselt vyzval německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho, aby tento požadavek nadnesl při své úterní návštěvě Prahy. Informoval o tom dnes server DerWesten.

Posselt zároveň vyzval německou vládu, aby se v budoucnosti před jednáními s Prahou domlouvala na společné pozici se zástupci sudetských Němců. Podle Posselta by si měl Berlín vzít příklad z bavorského premiéra Horsta Seehofera: "Ten neudělá jediný krok, aniž by vzal v potaz sudetské Němce. Přál bych si, aby to dělalo i ministerstvo zahraničí."

Samotnou úterní cestu Westerwelleho do Prahy ale Posselt uvítal. "Čím více máme kontaktů, tím lepší je naše sousedství. Čím lepší je naše sousedství, tím lépe pro sudetské Němce," řekl.

Westerwelle se chystá do Prahy u příležitosti 20. výročí podpisu smlouvy mezi Českem a Německem o dobrém sousedství. Bude tu rovněž v roce, kdy si obě země připomínají 15 let od uplynutí Česko-německé deklarace o vzájemných vztazích. Ta napomohla ke zkvalitnění vztahů, které politici obou zemí v současnosti označují jako nejlepší v historii.

Smyslem deklarace bylo nastavit vzájemné vztahy tak, aby směřovaly do budoucnosti. Německo v ní mimo jiné zmínilo svou odpovědnost za nacistické zločiny a lítost nad utrpením, které bylo způsobeno Čechům. Česko vyjádřilo lítost na bezprávím, které způsobilo nevinným lidem nucené vysídlení sudetských Němců.

Tagy: Vláda

Zdroje: ČTK