Srážce Země s dvojplanetkou zabrání sondy

- Aktuality autor: pal

Nový mezinárodní projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) a Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) má Zemi ochránit před srážkou s planetkami. Na říjen 2020 je naplánovaný let evropské vesmírné sondy k dvojplanetce Didymos. Za dva roky potom by se k evropské sondě měla připojit i americká sonda. Informovala o tom ESA. 

Projekt AIM počítá s tím, že evropská sonda získá potřebné údaje o dvojplanetce Didymos

Projekt AIM počítá s tím, že evropská sonda získá potřebné údaje o dvojplanetce Didymos,zdroj: ESA

Didymos je dvojplanetka objevená 11. dubna 1996. Jde o dvě vesmírná tělesa, která obíhají navzájem kolem sebe. Větší objekt má 800m, ten menší má v průměru asi 170m.  

Podle odhadů evropských vědců by se planetky měly v roce 2022 přiblížit k Zemi na vzdálenost 11 milionů kilometrů. To je podle zástupců ESA příliš blízko a hrozila by srážka. V rámci mise AIM (Asteroid Impact Mission) by se měla evropská sonda k dvojplanetce přiblížit a přesně ji zaměřit. Zároveň by na ni měla vypustit přistávací modul, který posbírá další údaje o vesmírném tělese. 

Data získaná evropskou sondou pak budou rozhodující pro plánování strategie, jak odvrátit případný dopad dvojplanetky na Zemi. 

Na konci roku 2022 by se k evropské sondě měla připojit sonda DART amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Měla by se pokusit o náraz do menšího z obou těles Didymosu. 

Tagy: NASA věda a technika dobývání vesmíru ESA

Zdroje: ČTK