NASA vyšle do vesmíru loď se slunečním pohonem
27. 3. 2015 – 12:19 | Magazín | pal

Předběžně za pět let by chtěla NASA vyslat k asteroidu loď se slunečním pohonem. Projekt za 1,25 miliardy dolarů (31,6 miliardy korun) má otestovat možnosti potřebné pro vyslání lidské posádky do hlubokého vesmíru nebo pro ochranu země před asteroidy.
NASA na svém webu uvádí, že v rámci mise přesměrování asteroidů (Asteroid Redirect Mission – ARM) v roce 2019 oznámit vybrané těleso, k němuž přibližně do roka vyšle robotickou loď, která má z jeho povrchu sebrat větší balvan a umístit ho na stabilní oběžnou dráhu kolem Měsíce, kde ho budou moci zkoumat astronauti.
Ještě dříve než se loď s balvanem vydá k Měsíci, chce NASA vyzkoušet techniku planetární obrany, která by v budoucnu mohla pomoci odvrátit hrozbu srážky Země s nějakým vesmírným tělesem. Jde o tzv. gravitační traktor. Loď posílená o hmotnost balvanu může kroužením kolem asteroidu na určité oběžné dráze ovlivnit trajektorii tělesa.
Podle představitele americké vesmírné agentury Roberta Lightfooda bude ARM první ukázkou možností nové technologie potřebné k vyslání lidské posádky do hlubokého vesmíru a nakonec i na Mars. "Možnost sebrat balvan z asteroidu bude mít přímý dopad na plánování budoucích lidských výprav do hlubokého vesmíru a zahájí novou éru vesmírných letů," řekl Lightfood.
ARM ale podnikne více testů. Jedním z nich je zkouška zdokonaleného solárního elektrického pohonu. Solární panely přemění sluneční světlo na elektrickou energii, která působením na nabité atomy zajistí pohyb lodi. Podle NASA bude tento pohon moci přenášet velké náklady, i když je pomalejší než klasický chemický raketový pohon. Na druhou stranu loď vybavená solárními panely potřebuje mnohem méně paliva a menší počet startů pro podporu průzkumných misí.
Neméně důležitý bude i test nových skafandrů určených pro lety do hlubokého vesmíru. Měli by je vyzkoušet dva astronauti, kteří v rámci ARM projektů poletí k asteroidu kroužícímu na oběžné dráze Měsíce. Dopravit by je tam měla nová loď Orion, celá mise potrvá 25 až 26 dní.