Ztraceno v překladu. Zeman dal Obamovi ultimátum, píšou Rusové

MAGAZÍN - Magazín autor: Alina Holušová

Ruský tisk miluje českého prezidenta. Miloše Zeman patří v ruských médiích k nejčastěji zmiňovaným a citovaným západním politikům. Pozornosti Rusů pochopitelně neušlo ani Zemanovo rozhodnutí zavřít brány Hradu americkému velvyslanci  Schapirovi. Jenže celou kauzu chápou po svém. 

Kariérní diplomat Hynek Kmoníček se pokusil vysvětlit, jak to je se schůzkami prezidentů a vevlyslanců

Kariérní diplomat Hynek Kmoníček se pokusil vysvětlit, jak to je se schůzkami prezidentů a vevlyslanců,zdroj: Profimedia.cz

"Český prezident Miloš Zeman je připraven setkat se s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem jedině poté, co americký prezident Barack Obama přijme v Bílém domě českého velvyslance Petra Gandaloviče," uvedla ruská agentura RIA-Novosti s odvoláním na rozhovor, který poskytl radiu Impuls ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.

Zprávu s chutí převzala další ruská periodika. Kmoníček v rádiu skutečně přirovnal setkání Zemana se Schapirem se schůzkou Obamy s Gandalovičem, od ultimáta to mělo ale daleko. Snažil se jen vysvětlit, že se osobní setkání prezidentů a velvyslanců nejsou tak běžná, zvlášť v případě česko-amerických vztahů.

"Z pohledu diplomatického se zas tolik nestalo. Pan velvyslanec Schapiro v nejbližší době neuvidí pana prezidenta Zemana, což je mimochodem situace, ve které je český velvyslanec ve Washingtonu vždycky. Protože český velvyslanec ve Washingtonu obvykle uvidí amerického prezidenta jednou v životě, když mu předává pověřovací listiny. A my jsme pak i vzhledem k vlivu na mezinárodní politiku rádi, když se dvakrát ročně uvidí s vrchním ředitelem amerického ministerstva zahraničí," popsal zkušený český diplomat, jak to chodí v diplomatických kruzích.

Kmoníček zároveň připomněl a zdůraznil, že reciprocita mezi Washingtonem a Prahou není jednoduše možná vzhledem k odlišné "váhové kategorii obou států a jejich vlivu na světovou politiku, který je jen velmi těžko souměřitelný".

"Teď budu takový hravý, kdyby třeba zítra Obama přijal velvyslance Gandaloviče, zcela jistě by pak prezident velvyslance Schapira," prohlásil v žertu Kmoníček, aby vysvětlil, že by k osobní schůzce prezidenta s americkým velvyslancem musel vzniknout nějaký mimořádný důvod.

Tyto podrobnosti ale v ruském zpravodajství chyběly. Zpráva tak vyzněla, že Zeman záměrně podmiňuje schůzku se Schapirem setkáním Obamy s Gandalovičem. A aby nikdo nezůstal na omylu, v titulcích se objevilo slovo "ultimátum".

Zeman se v ruském tisku pravidelně objevuje díky svým kontroverzním prohlášením. Ruská média ho prezentují jako rebelanta mezi západními politiky a jednoho z mála stoupenců Ruska na Západě. 

Celý rozhovor s Kmoníčkem si můžete poslechnout ZDE.

Tagy: Česko Spojené státy zahraniční politika český prezident mezinárodní vztahy česká politika česká diplomacie

Zdroje: Vlastní,RIA-Novosti,Rádio Impuls