Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Ztraceno v překladu. Zeman dal Obamovi ultimátum, píšou Rusové

Ztraceno v překladu. Zeman dal Obamovi ultimátum, píšou Rusové
Kariérní diplomat Hynek Kmoníček se pokusil vysvětlit, jak to je se schůzkami prezidentů a vevlyslanců | zdroj: Profimedia

Ruský tisk miluje českého prezidenta. Miloše Zeman patří v ruských médiích k nejčastěji zmiňovaným a citovaným západním politikům. Pozornosti Rusů pochopitelně neušlo ani Zemanovo rozhodnutí zavřít brány Hradu americkému velvyslanci  Schapirovi. Jenže celou kauzu chápou po svém. 

"Český prezident Miloš Zeman je připraven setkat se s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem jedině poté, co americký prezident Barack Obama přijme v Bílém domě českého velvyslance Petra Gandaloviče," uvedla ruská agentura RIA-Novosti s odvoláním na rozhovor, který poskytl radiu Impuls ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.

Zprávu s chutí převzala další ruská periodika. Kmoníček v rádiu skutečně přirovnal setkání Zemana se Schapirem se schůzkou Obamy s Gandalovičem, od ultimáta to mělo ale daleko. Snažil se jen vysvětlit, že se osobní setkání prezidentů a velvyslanců nejsou tak běžná, zvlášť v případě česko-amerických vztahů.

"Z pohledu diplomatického se zas tolik nestalo. Pan velvyslanec Schapiro v nejbližší době neuvidí pana prezidenta Zemana, což je mimochodem situace, ve které je český velvyslanec ve Washingtonu vždycky. Protože český velvyslanec ve Washingtonu obvykle uvidí amerického prezidenta jednou v životě, když mu předává pověřovací listiny. A my jsme pak i vzhledem k vlivu na mezinárodní politiku rádi, když se dvakrát ročně uvidí s vrchním ředitelem amerického ministerstva zahraničí," popsal zkušený český diplomat, jak to chodí v diplomatických kruzích.

Kmoníček zároveň připomněl a zdůraznil, že reciprocita mezi Washingtonem a Prahou není jednoduše možná vzhledem k odlišné "váhové kategorii obou států a jejich vlivu na světovou politiku, který je jen velmi těžko souměřitelný".

"Teď budu takový hravý, kdyby třeba zítra Obama přijal velvyslance Gandaloviče, zcela jistě by pak prezident velvyslance Schapira," prohlásil v žertu Kmoníček, aby vysvětlil, že by k osobní schůzce prezidenta s americkým velvyslancem musel vzniknout nějaký mimořádný důvod.

Tyto podrobnosti ale v ruském zpravodajství chyběly. Zpráva tak vyzněla, že Zeman záměrně podmiňuje schůzku se Schapirem setkáním Obamy s Gandalovičem. A aby nikdo nezůstal na omylu, v titulcích se objevilo slovo "ultimátum".

Zeman se v ruském tisku pravidelně objevuje díky svým kontroverzním prohlášením. Ruská média ho prezentují jako rebelanta mezi západními politiky a jednoho z mála stoupenců Ruska na Západě. 

Celý rozhovor s Kmoníčkem si můžete poslechnout ZDE.

Zdroje:
Vlastní, RIA-Novosti, Rádio Impuls