Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Soud v kauze Čapí hnízdo vyslechl svědky, Babiš některé jejich výpovědi zpochybnil

Soud v kauze Čapí hnízdo vyslechl svědky, Babiš některé jejich výpovědi zpochybnil
Soud v kauze Čapí hnízdo pokračoval 11. dnem | zdroj: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

Výslechem zbylých předvolaných svědků dnes pokračoval třetí týden hlavního líčení v kauze kolem udělení dotace společnosti Farma Čapí hnízdo, ve které je obžalován předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Před soudem dnes vypovídala reklamní a marketingová specialistka Tereza Svěráková nebo finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková.

Soudce Jan Šott nyní další svědky vyslechnout neplánuje, v úterý bude jednání pokračovat čtením listinných důkazů. Hlavní líčení je nařízené i na prosinec, kdy by soud mohl vyslechnout znalce.

Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Svěráková dnes řekla, že se s Babišem poprvé setkala v roce 2012. Kontaktoval ji prý s tím, že na ni má dobré profesní reference, a na Čapí hnízdo ji pozval. Neměla pochybnosti o tom, že měl Babiš k projektu vztah. Nazval ho podle ní svým „dítětem“. Podle Svěrákové také řekl, že Čapí hnízdo je „to nejlepší, co kdy vybudoval“. Žena nyní pracuje v týmu kandidátky na prezidentku Danuše Nerudové.

Babiš po výpovědi svědkyně uvedl, že ho výpověď překvapila, protože si na Svěrákovou nepamatuje. Svědkyně má podle něj „bujnou fantazii“. Odmítl, že by ji pozval na soukromou návštěvu i to, že by Čapí hnízdo mělo být jeho soukromým sídlem. Nagyová v reakci na výpověď svědkyně uvedla, že v roce 2012 na Farmě Čapí hnízdo nepůsobila, forma společnosti navíc podle ní již v té době nebyla pro udělení dotace podstatná.

Soud dnes vyslechl i finanční ředitelku Agrofertu Procházkovou, kterou v předchozích výpovědích zmínila řada svědků. Žena soudu řekla, že projekt nevnímala jako soukromý plán Andreje Babiše, nemělo podle ní jít ani o jeho soukromé sídlo. Babiš podle ní vůči Farmě Čapí hnízdo žádnou řídicí funkci nevykonával. O tom, že akcie Čapího hnízda vlastnili členové Babišovy rodiny, se prý dozvěděla až z projevu Babiše v Poslanecké sněmovně v roce 2016.

Agrofert pro společnost Farma Čapí hnízdo podle Procházkové vedl účetnictví, ručil také společnosti za úvěr u banky HSBC. Procházková odmítla, že by bance poskytla informaci, že by Čapí hnízdo bylo součástí Agrofertu. Pomáhala ale sjednat podmínky úvěru.

Finanční ředitelku Agrofertu v září zmínil i podnikatel Jan Bareš, kterého si soud dnes znovu předvolal. Muže, který na projektu působil jako technický zástupce investora, se Babišovi obhájci ptali na podrobnosti z předešlé výpovědi. V té Bareš mimo jiné uvedl, že Babiš i Nagyová věděli, že na dotaci od státu nemají nárok.

Babiš na Barešovu výpověď dnes reagoval slovy, že Bareše zná jako člověka, který „moc povídá, kouří a dělá kšefty“. Svědek si podle něj ve výpovědích protiřečil, a vychází z informací, které někde slyšel.

Soud dnes také vyslechl úřednici Evu Filipovou, která dohlížela na čerpání dotace společností Farma Čapí hnízdo. Žena totiž v prvním týdnu hlavního líčení po odchodu z jednací síně naznačila, že toho o obžalovaném expremiérovi mohla říct víc. Filipová odmítla, že by se o svém výslechu bavila s novináři. Uvedla, že větu řekla svému bývalému kolegovi na chodbě soudu, následně zjistila, že ji novináři zveřejnili v „podstatně modifikované“ podobě. Soudu dnes Filipová řekla, že při svém předchozím výslechu nezmínila svou soukromou návštěvu Čapího hnízda v roce 2011.

V úterý soudce Šott přečte listinné důkazy, je pravděpodobné, že jednání nařízená na čtvrtek a pátek pak zruší. Hlavní líčení bude pokračovat v týdnu od 19. prosince, kdy by soud měl vyslechnout znalce z oboru písmoznalectví Aleše Čulíka. Ten by se mohl vyjádřit k tomu, zda podpisy na listinách k převodu akcií firmy Farma Čapí hnízdo patří obžalovanému Babišovi. Čulík v září uvedl, že podpis Babišova syna na listině k nabytí akcií společnosti pravděpodobně není pravý a že našel některé podobnosti s písmem Babiše staršího, nemohl ale učinit kategorické závěry.

Zatím není jasné, zda Babiš starší poskytne znalci vzorky pro srovnání. Jeho obhájce Eduard Bruna novinářům řekl, že by mu to nedoporučil. Babiš starší v září odmítl, že by podpis falšoval. Zároveň uvedl, že jeho syna „totálně zneužil polistopadový kartel a mafiánští novináři“, upozornil na jeho zdravotní potíže. V prosinci by soud také mohl vyslechnout znalce, kteří mají za úkol zhodnotit právě duševní stav Babiše mladšího.

Obhájci Babiše i Nagyové také dnes avizovali, že by v prosinci mohli oba obžalovaní pokračovat ve své výpovědi před soudem. Zatím ale neřekli, zda budou odpovídat i na otázky soudu.

Zdroje: