Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Aktualizováno: Čapí hnízdo: Babišova žena i dcera odmítly vypovídat, podle Faltýnka by se dotační podvod nevyplatil

Aktualizováno: Čapí hnízdo: Babišova žena i dcera odmítly vypovídat, podle Faltýnka by se dotační podvod nevyplatil
Monika Babišová odmítla u soudu vypovídat | zdroj: TASR / Profimedia

Manželka expremiéra Andreje Babiše (ANO) Monika využila svého práva nevypovídat. Svědčit měla dnes u pražského městského soudu v kauze kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, ve které je stíhán její muž a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Vypovídat odmítli i další na dnešní dopoledne předvolaní svědci - Moničin bratr Martin Herodes, expremiérova dcera z prvního manželství Adriana Bobeková a Luďěk Kalivoda, jenž patřil do tehdejšího představenstva Farmy Čapí hnízdo. V pátek chce naopak přijet o případu hovořit syn bývalého předsedy vlády Andrej Babiš mladší.

Bobeková dnes na rozdíl od ostatních svědků k soudu vůbec nedorazila. Omluvila se ze zdravotních důvodů. Protože ale už v omluvence uvedla, že využije svého práva nevypovídat, soudce Jan Šott ji už předvolávat nebude. Naopak její bratr se podle předsedy trestního senátu soudu ozval, chce přijít svědčit.

Andrej Babiš mladší soudu nejprve sdělil, že je ve Švýcarsku a nepřicestuje. Soudce poté domluvil se Švýcary videokonferenci na říjen, syn bývalého premiéra ale svůj názor později změnil.

Soud tak místo svědeckými výpověďmi začal čtením jejich vyjádření v přípravném řízení. Všichni příslušníci Babišovy rodiny v něm vinu odmítli. „Naprosto vylučuji, že by v souvislosti s nabytím podílů kdokoli spáchal trestný čin,“ uvedla dříve Monika Babišová. Její výpověď i výpověď expremiérovy dcery na policii byla velmi stručná. Babišová, Bobeková i Herodes v minulosti vlastnili akcie firmy Farma Čapí hnízdo.

V reakci na čtené výpovědi se rodině omluvila Nagyová. Uvedla, že pokud měl hypoteticky mít někdo o projektu v minulosti pochyby, byla to ona. „Myslím si, že tady nikdo z té rodiny nemá co dělat,“ dodala.

„Neudělala žádnou chybu,“ řekl novinářům Babiš. Zopakoval, že je podle něj Nagyová jedním z největších odborníků na evropské záležitosti. Kauza jí podle něj, stejně jako i dalším, zničila život. „Jenom proto, že Babiš šel do politiky,“ zopakoval.

Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o padesátimilionovou dotaci na stavbu kongresového areálu podala v únoru místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová. Oběma obžalovaným hrozí pět až deset let vězení.

Babiš chtěl vyšetření synova stavu před jeho výpovědí, v pátek k soudu nepřijde

Babišovi advokáti požádali soudce Jana Šotta, který má na starosti kauzu dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo, aby nechal vyšetřit duševní stav Andreje Babiše mladšího před jeho páteční výpovědí. Předseda trestního senátu však návrhu nevyhověl, podle něj je muž schopný svědčit. Babiš se výpovědi syna nezúčastní, z jednání soudu se omluvil. Omluvenku soudu předala i politikova spoluobžalovaná - jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová).

Soudce uvedl, že Babiš mladší kontaktoval soud a v pátek chce v kauze přijít vypovídat. Obhájci poté požádali o jeho vyšetření s odkazem na zprávy o jeho zdraví. Navrhli také výslech jeho lékařky Dity Protopopové. Šott však návrhům nevyhověl. „Ze spisu nevyplývá, že by svědek nebyl schopen vypovídat,“ uvedl.

Bývalý premiér se podle advokáta Eduarda Bruny synovy svědecké výpovědi účastnit nechce. „Nechce přijít, aby ho znervózňoval. On chce syna šetřit,“ řekl novinářům. Vztahy mezi Babišem starším a mladším jsou podle něj špatné. Politik proto požádal na příští dny o jednání soudu v jeho nepřítomnosti.

Faltýnek: Babišovi se nevyplatilo kvůli dotaci na Čapí hnízdo páchat podvod

Bývalý první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek dnes u pražského městského soudu uvedl, že se kauza kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nestala tak, jak uvedla policie. Obžalovanému Babišovi se podle něj nevyplatilo páchat podvod kvůli dotaci, která představovala pět procent z celkové investice. Případ byl podle něj uměle vytvořen s jediným cílem - odstranit Babiše z politiky.

profimedia-0722746317 Jaroslav Faltýnek vypovídal u soudu v kauze Čapí hnízdo | zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Faltýnek v roce 2007 působil v představenstvu firmy ZZN Pelhřimov, která spadala do koncernu Agrofert. Společnost prodala členům Babišovy rodiny akcie. Politik odmítl tvrzení, že byl tento prodej účelový. Návrh na převedení nepotřebné firmy podle něj předložil tehdejší předseda představenstva Zdeněk Kubiska spolu se znaleckým posudkem. „Byl kupec, který nabídl cenu, která byla vyšší než účetní hodnota,“ uvedl Faltýnek.

U předání akcií politik podle své výpovědi nebyl. Dodal, že se o prodeji akcií farmy s Babišem nikdy nebavil. „Bylo to pod jeho rozlišovací schopnosti,“ uvedl. Projekt stál podle něj miliardu a dotace byla pouze pět procent z částky.

Poslanec byl jedním z původně 11 obviněných v kauze. Jeho stíhání však skončilo zastavením v květnu 2018. U soudu prohlásil, že měl případ negativní vliv na jeho rodinný i osobní život.

Kubiska u soudu prohlásil, že prodej akcií řešili právníci. Představenstvo ho podle něj pouze schvalovalo. U předání nebyl a na další podrobnosti si podle své výpovědi nevzpomíná. Další ze svědků, bývalý člen představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Josef Nenadál, využil práva nevypovídat.

Zdroje: