Dnes je úterý 29. listopadu 2022., Svátek má Zina
Počasí dnes 0°C Zataženo

Babiš ke kauze Čapí hnízdo: Vylhaný proces století a první politický proces od roku 1989

Babiš ke kauze Čapí hnízdo: Vylhaný proces století a první politický proces od roku 1989
Andrej Babiš | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Obžalovaný předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes ve sněmovně prohlásil, že soud v dotačním případu Čapí hnízdo je první politický proces od listopadu 1989. Stojí za ním podle něho „polistopadový kartel tradičních stran“.

Před pondělním zahájením soudního řízení Babiš neúspěšně navrhoval, aby sněmovna přednostně projednala nový bod s názvem „Jak dostal polistopadový kartel Babiše před soud“. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) reagoval, že Babiš má na taková vyjádření právo, komentovat je nechtěl. Ministr očekává, že proces bude zákonný, což bude možné díky veřejnosti jednání kontrolovat.

„Je to první politický proces od revoluce,“ řekl Babiš, jehož vystoupení trvalo zhruba 1,5 hodiny. Zopakoval, že soudní proces je vyústěním dlouhodobé snahy o jeho diskreditaci a odstranění z politiky. „Polistopadový kartel tradičních stran“ charakterizoval jako neformální mocenský kolos tradičních politiků, aktivistů, lobbistů, úředníků, podnikatelů a dalších lidí, kteří sdílejí stejný zájem. „Privatizovat si moc, v klidu vládnout a v zákulisí prosazovat svoje kšefty,“ uvedl bývalý premiér Babiš.

„Polistopadový kartel pochopil, že na tom jejich systému se nikdy nebudu podílet, a naopak se ho budu snažit rozbít, tak ze mě udělal veřejného nepřítele číslo jedna,“ prohlásil předseda ANO. Stíhání v kauze Čapí hnízdo opět označil za objednané a účelové, jde podle něho o uměle živenou 15 let starou kauzu. Odmítl i další aféry, v nichž figuroval, jako vylhané a poznamenal, že nešel do politiky kvůli penězům. „Na rozdíl od těch, kteří mě chtějí zničit. Pro ně je to totiž jediný způsob, jak dosáhnout na velké peníze,“ dodal.

Babiš trvá na tom, že žádný trestný čin nespáchal a je nevinný. „Bude to proces století, a vylhanej,“ uvedl. I v souvislosti s výroky některých politiků mluvil o údajném porušením práva na spravedlivý proces. Zmínil mimo jiné předsedu pirátských poslanců Jakuba Michálka, kterého znovu označil za psychopata a nemocného člověka. Předsedající Věra Kovářová (STAN) Babiše nabádala, aby mírnil své výrazy.

Kauza má podle Babiše ovlivnit nadcházející komunální a senátní volby a zřejmě i lednové prezidentské volby. O Babišovi se mluví jako o jednom z možných uchazečů o post hlavy státu. Rozhodnutí o své kandidatuře chce oznámit 28. října. „Netrpím nějakými utkvělými představami, že po mně jdou, ale existují jasné důkazy, že tomu tak skutečně je,“ uvedl Babiš v závěru vystoupení, v němž představil zejména svůj pohled na případ Čapí hnízdo.

Blažek obecně uvedl, že si zatím nevšiml, že by soudy postupovaly nějak politicky. „Očekávám, že to bude zákonný proces,“ řekl. Postavil se proti tomu, aby „nějaké nátlakové skupiny demonstrovaly před soudy“. Nemají tam podle něho co dělat, protože takové akce mohou ovlivnit soudní řízení. Happening před soudní budovu, kde se bude konat řízení v kauze Čapí hnízdo, na pondělí svolal spolek Milion chvilek pro demokracii.

Ministr spravedlnosti také kritizoval to, že politici využívají v politickém boji informace uniklé ze spisů. „Celá politická scéna je odpovědná za to, že různé úniky ze spisů zasahují velmi tvrdě a velmi špatně do politického systému téhle země,“ řekl.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil svým vlivem a činností vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Podle trestního zákoníku hrozí jemu i jeho někdejší poradkyni Janě Nagyové až desetileté vězení. Státní zástupce pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty.

Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která v roce 2018 spornou dotaci státu vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Vládě podle Medianu nedůvěřuje většina Čechů

Vládě Petra Fialy (ODS) nedůvěřuje 55 procent Čechů. Více než dvě třetiny lidí pak nejsou spokojeny s tím, jak kabinet bojuje s rostoucími cenami energií. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas (ČRo). Uskutečnil se 6. a 7. září a zúčastnilo se ho více než tisíc lidí.

Třetina dotázaných uvedla, že vládě „určitě“ nedůvěřuje, 22 procent „spíše“ nedůvěřuje. Důvěru má vláda u 36 procent občanů. Jsou to zejména ti, kteří jednu ze dvou vládních koalic loni volili. „Oni budou třeba kritičtí a nebudou se vším souhlasit, ale při vhazování lístku budou stejně postaveni do situace, kdy když tohle nepodpoří, tak každý jeden jejich hlas uvolní hlas té druhé strany,“ řekl ČRo ředitel Medianu Přemysl Čech.

S postupem vlády proti rostoucím cenám energií je „rozhodně“ nespokojeno 45 procent Čechů a „spíše“ nespokojeno 26 procent. Největší podíl nespokojených je mezi voliči ANO, SPD a KSČM, ve všech třech případech je to alespoň 95 procent. Vládu také nejvíce kritizují lidé ve věku 45 až 59 let.

„Řekl bych, že to může být tím, že je to taková ta aktivnější skupina, které se to může více dotýkat. Jsou to lidi, kteří mají reálný život a budou mít více obavy. Tahle skupina ve velké míře ponese tu zátěž,“ uvedl Čech. Mezi voliči koalice Spolu je s kroky vlády vůči zdražování nespokojených téměř 40 procent lidí, u voličů koalice Pirátů a STAN je tento podíl téměř padesátiprocentní.

Opoziční hnutí ANO s podporou SPD vyvolalo před týdnem ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Kabinet ale prvnímu pokusu o své svržení odolal. Vládní strany mají v dolní komoře většinu. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice, nutných bylo nejméně 101 hlasů. Návrh podpořili podle očekávání poslanci ANO a SPD. Proti nedůvěře se vyslovilo 100 přítomných zákonodárců pětice koaličních stran. Ostatních 16 poslanců bylo omluveno, po osmi z vládního i opozičního tábora.

Zdroje: