Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Sokolovna v Černovicích opět žije sportem i tradicí šibřinek

Sokolovna v Černovicích opět žije sportem i tradicí šibřinek
zdroj: Tisková zpráva

Příběh sokolovny v Černovicích je dokladem pozoruhodného nadšení, úsilí i sepětí, které stálo na pozadí vzniku sokolských tělocvičen. Místní spolek si svou sokolovnu sám navrhl, zafinancoval a během jediného roku 1933 i postavil. O to smutnější byl její osud v poválečné éře, kdy budova postupně chátrala. Zachránila ji až generální oprava, započatá před dvěma lety. Dnes je černovická sokolovna k nepřehlédnutí: výrazná fasáda, barevně sladěná nová střecha a v průčelí socha sokola.

Český Sokol zažíval v meziválečném období zlatou éru. Sokolovny rostly jako houby po dešti. Členové této sportovní jednoty se nejen fyzicky podíleli na jejich stavbě, ale finanční kapitál čerpali z vlastních zdrojů bez jakékoliv státní subvence. Také v Černovicích se podařilo na vysněnou tělocvičnu nastřádat. Díky svépomoci byla sokolovna postavená během neuvěřitelných 214 dní. Jednalo se přitom o poměrně rozsáhlý a členitý objekt o třech blocích: Ve střední části vnikl cvičební sál s přísálím, na něj navazovalo vyvýšené pódium se zázemím a se samostatným vstupem. Západní část objektu pak byla vymezena pro restauraci a v prostoru nad ní se nacházel byt správce. 

Sokolovna v Černovicích se brzy proměnila v komunitní centrum a jedinou společenskou platformu s velkým sálem v obci. Kromě sportu se využívala jako kino, k hostování divadelních představení, hasičským slavnostem nebo se zde veřejnost potkávala na tradičních šibřinkách, jak se dodnes říká tradičním sokolským plesům. Naprosto zanedbaná údržba z éry komunismu však dveře do sokolovny uzavřela, poprvé se tak stalo v roce 2013. TJ Sokol bohužel nedokázala nalézt vhodné financování generální opravy, a tak město začalo pod vedením starosty Jana Brožka vyjednávat o možnostech převodu majetku na obec.

Bican_Turmalín_ME_Sokolovna Černovice 3 zdroj: Tisková zpráva

Černovice nakonec budovu sokolovny odkoupily od tělovýchovné jednoty v roce 2017 a začaly připravovat projekt celkové rekonstrukce. Samotné opravy byly zahájeny na jaře 2020. Jako první bylo třeba opravit střechu a krov, které byly doslova v havarijním stavu a ohrožovaly statiku celého objektu. Všechny dřevěné konstrukce byly navíc napadeny dřevomorkou a tesaříkem. 

Objet sokolovny má sedlovou střechu s valbami, která kopíruje bohatě členěný půdorys. Rekonstrukce střechy včetně krovů tak představovala pořádné sousto nejen pro oslovené tesaře, ale i pokrývače. „Práce na sokolovně byla velkou výzvou, neboť střecha má komplikovaný tvar, včetně věžičky, úžlabí a nároží. Vše bylo zapotřebí správně rozměřit a tašky se musely hodně řezat. Naštěstí jsme mohli pracovat s kvalitní krytinou, která měla rovnoměrně probarvený a tvrdý keramický střep. Tašky se při práci nelámaly ani nedrolily,“ říká k pokládce krytiny pokrývač Pavel Novák. Původní krytinu z pálených bobrovek nahradil model moderní keramické tašky Turmalín z portfolia značky BMI Bramac. Na rozdíl od původní bobrovky však nepředstavuje pro objekt takovou statickou zátěž, protože počet tašek potřebných na pokrytí jednoho čtverečního metru střechy je třikrát menší než u bobrovky, která se skládají na husto přes sebe. Plochý profil Turmalínu nechal zároveň vyniknout krásný tvar a členitost střechy. 

Nová střecha v odstínu engoba měděná skvěle ladí i k opravené fasádě, na kterou byl zvolen o něco výraznější, cihlově červený odstín. V průčelí nad vchodem do objektu se po rekonstrukci majestátně tyčí socha sokola, která v sobě nese stejnou energii a houževnatost, jaká stála za zrodem této architektonicky zajímavé stavby. Slavnostní otevření opravené sokolovny uspořádalo Město Černovice 18. září 2021. Prvním cvičencům se prostory otevřely symbolicky 3. října, tedy ve stejný den jako před 88 lety, kdy se v ní cvičilo vůbec poprvé.

Zdroje:
Inzerce