Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Smaragd mezi školkami na Znojemsku

Smaragd mezi školkami na Znojemsku
zdroj: Tisková zpráva

Spousta škol a školek se dětem 1. září otevře v novém hávu. Jednou z nich je Mateřská školka v Hevlíně. Secesní budova školky prokoukla nejen díky nové fasádě. Rekonstrukcí prošla také střecha. Původní krytinu, která již neplnila svou funkci, nahradila keramická, pálená krytina Smaragd z portfolia společnosti Bramac.

Hevlín se zhruba 1400 obyvateli se v posledních letech stává vyhledávanou lokalitou pro bydlení. Leží uprostřed klidné přírody, na strategické křižovatce mezi Brnem, Vídní a Znojmem. Dostatek pracovních příležitostí, rozvoj turistiky, zvelebená veřejná prostranství nebo například bohatá kulturní a spolková činnost jsou lákadlem pro mladé rodiny s dětmi. Obec tak neváhá investovat do oprav infrastruktury: zrekonstruovala školu, vystavěla multifunkční sportovní areál a v letošním roce se zaměřila na mateřinku.

Při rekonstrukci budovy se podařilo zachovat její historický ráz a svébytný architektonický styl. Budova s elegantní valbovou střechou pochází z přelomu 19. a 20. století a její zdobná fasáda nese prvky vídeňské secese. „Já u ní ale spatřuji i jistý regionalismus, neboť na obdobný styl školských budov s charakteristickou valbovou střechou s mohutnou římsou, narazíte také ve Znojmě a v Brně,“ domnívá se Ing. Zdeněk Dokoupil, který celou přestavbu dozoroval.

20200430_093602 zdroj: Tisková zpráva

Krásný a reprezentativní tvar střechy podtrhla nová, pečlivě zvolená střešní krytina. Původní eternit musel být odstraněn, neboť do budovy školky zatékalo. Keramická, pálená taška Smaragd v odstínu antracitové plnohodnotně nahradila vzhled a barevnost původních eternitových šablon, současně splňuje mnohem vyšší nároky na údržbu a celkovou životnost. „Preferovali jsme střešní krytinu, která bude pochozí pro běžnou údržbu střechy a komína. Smaragd ideálně kombinoval naše estetické i funkční požadavky,“ vysvětluje Zdeněk Dokoupil. Smaragd z portfolia společnosti Bramac má unikátní čtvercový tvar, který nejlépe vyniká v ploše a dává vyniknout ladným křivkám střechy valbového typu.

20200921_084905 zdroj: Tisková zpráva

Vzhledem k atypickému formátu tašek pokrývači probrali všechny detaily pokládky s technickým poradcem Bramac. „U této krytiny je například zapotřebí hustší laťování. Výhodou je velmi hutný keramický střep, který při montáži takřka nepraská,“ dodává na závěr pan Dokoupil.

20201028_092703 zdroj: Tisková zpráva

I díky „smaragdové“ střeše s mohutnou římsou má hevlínská školka navenek vlídnou atmosféru, která může malým dětem nástup do školky zpříjemnit. Před obcí teď stojí další úkol, kterým je rozšíření kapacity školky. Bohužel, ta současná nestačí, a tak zastupitelé obce schválili novou přístavbu.

Zdroje:
Inzerce