Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Škola v Urbanově má novou střechu. Místní přiložili ruce k dílu

Škola v Urbanově má novou střechu. Místní přiložili ruce k dílu
zdroj: tisková zpráva

Škola byla vždy v každé obci středobodem života a místem pro setkávání. V Urbanově na Vysočině je tomu tak dodnes. Soudě podle sounáležitosti, kterou místní lidé nedávno projevili při opravě střechy školní budovy.

Vše iniciovala trochu úsměvná shoda náhod. Místní škola je srdeční záležitost pro rodinu Václava Poukara, který je povoláním pokrývač. Do malotřídky chodil on sám, jeho otec i dědeček. Když do školní lavice před nedávnem usedl jeho syn, malého žáka posadili zrovna tam, kam při bouřce zatékalo. Václav Poukar si řekl, že nastal ten správný čas škole dosavadní péči oplatit. Spolu se starostou Urbanova panem Zažímalem a svým kolegou Dušanem Bláhou inicioval víkendovou akci, na jejímž konci stála škola s novou střešní krytinou. „Byla to spontánní červencová akce, na které participovalo přes 40 lidí ze třech okolních vesnic. Všichni bez nároku na honorář přiložili ruce k dílu, aby mohli naše děti v září usednout do lavic v komfortním prostředí,“ vysvětluje Václav Poukar.

IMG_20190705_142435 zdroj: tisková zpráva

Budova, ve které škola sídlí, byla postavena v roce 1874. Rozpadající se pálenou krytinu nahradily betonové tašky Classic Protector PLUS od výrobce BRAMAC. „Vybrali jsme betonovou krytinu v cihlově červeném odstínu, která je myslím plnohodnotnou náhradou té původní keramické. Kromě barevnosti byl pro nás rozhodující skvělý poměr užitných vlastností a ceny,“ pokračuje Václav Poukar. Model betonové tašky Classic Protector PLUS má elegantní profil se symetrickým zvlněním, který sluší novostavbám i rekonstruovaným domům. Jeho velkou výhodou je vyspělá povrchová technologie Protector PLUS. Zatímco u standardních tašek je povrch tvořen několika vrstvami barvy, u tašek s technologií Protector PLUS je nejprve aplikována vrstva mikrobetonu, který zaplní všechny nerovnosti a vytvoří dokonale hladký povrch. Na tuto vrstvu se dále aplikují speciální nástřiky v daném barevném odstínu. Výsledkem je velmi hladký a atraktivní povrch, který zvyšuje odolnost krytiny před extrémními vlivy počasí a zároveň je zabezpečena zvýšená ochrana před usazováním nečistot, mechů a řas.

Výměna střechy se dala zvládnout během prodlouženého víkendu i díky relativně zachovalému krovu, který nebylo třeba měnit, jen lokálně dorovnat. Krytina se pokládala systémově, včetně originálního příslušenství jako parotěsné zábrany, úchytného systému pro vedení hromosvodu, odvětrávacích tašek, prostupů pro vedení internetu nebo okapového systému. „S Bramacem máme velmi dobré zkušenosti, nebývá problém se skladovými zásobami, na vysoké úrovni je jejich servis i technické poradenství. Musíme pochválit nejen firmu Bramac, ale i firmu Střechy Svoboda a syn, obě firmy poskytly nad rámec dodacích podmínek další mimořádné slevy, které pomohly Obci Urbanov jakožto zřizovateli základní školy v Urbanově akci ufinancovat bez úvěru a dotací“ dodává na závěr pan starosta Jan Zažímal.

IMG_20190705_054553 zdroj: tisková zpráva

Přístup lidí z Urbanova a okolí je krásnou ukázkou, že komunální záležitosti dokážou stále ještě fungovat na principech solidarity a dobrovolnictví. Malotřídní škola v Urbanově díky místním prokoukla. A nadále může dávat dětem pocit zázemí a vlídného, domácího prostředí.

Zdroje:
Inzerce