S udržováním fyzičky u seniorů pomůže robotický tělocvikář

- Aktuality autor: art

S příchodem nových technologií, které umožňují pohybové hry, a pokrokem v robotice bylo jen otázkou času, kdy se místo lidských trenéru ujmou předcvičování roboti. A když pošlete robotické "tělocvikáře" do domovů se seniory, péče o důchodce hned nabere nový směr. Takovou novinku totiž chystají v Singapuru. 

Robokouč seniory napoprvé bavil a dostal pozitivní ohlasy

Robokouč seniory napoprvé bavil a dostal pozitivní ohlasy,zdroj: Infocomm Development Authority of Singapore

"Roboti fungují účinně při kontrole seniorů, zda pohybová cvičení provádějí správně. K tomu jim slouží technologie pohybových senzorů," sdělila listu The Guardian vládní agentura pro rozvoj technologií IDA. "První reakce byly pozitivní. Senioři si pochvalují nový způsob cvičení," dodala IDA s tím, že pochopitelně "neméně důležitá je pro starší obyvatele interakce s lidskými dobrovolníky".

Jméno Robocoach připomíná fiktivního filmového Robocopa, jehož primárním úkolem bylo bojovat proti kriminalitě. Robocoach je ovšem součástí projektu, který má "zmenšit digitální propast mezi mladší populací a obyvateli staršími 50 let", uvedl úřad, který chce postupem času projekt vyhodnotit, a pokud budou robotrenéři úspěšní, zavést jich vyšší počet.

Robota vyvinula singapurská polytechnická škola Ngee Ann, podle níž je robotrenér vlastně robotrenérka. "Své povinnosti bere velmi vážně, a dokáže se staršími osobami procvičovat 15 druhů cvičení pažemi. Pozná lidský hlas, který ji vybízí k začátku cvičení, a zpomalí v případě skupinového cvičení, aby jí všichni stačili," uvádí Ngee Ann na svých internetových stránkách.

Singapur má třetí nejrychleji stárnoucí populaci na světě. Na prvním místě je Japonsko, které také vede v oboru výzkumu robotických technologií pomáhajících seniorům.

Tagy: zahraničí singapur zajímavosti a kuriozity

Zdroje: ČTK,Guardian