Jak zachránit velvyslankyni v Sýrii? Změníme zákon, který sotva začal platit

- Aktuality autor: art

Zákony sice platí pro každého stejně, když ale potřebujete, můžete zákon jednoduše změnit. Poslanci tak zřejmě budou brzy rozhodovat o novele služebního zákona, který sotva začal platit. Změna má umožnit velvyslankyni v Sýrii Evě Filipi, jejichž služeb si mimořádně cení prezident Miloš Zeman, zůstat v úřadě. A týká se i bývalé první dámy Livie Klausové, české velvyslankyně na Slovensku, která před několika dny oslavila 71. narozeniny. 

Velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi

Velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi,zdroj: Rada pro mezinárodní vztahy

Věkový limit stanovený nynějším zněním služebního zákona, který naplno funguje od července. Filipi i Klausová by ve funkci měly skončit s letošním rokem.

Novela umožní diplomatům, kteří dovrší věk 70 let ve funkčním období, dokončit misi. Úprava nebude platit zpětně. Proto zatím není jasné, zda se bude týkat Filipi a Klausové. Bude záležet na tom, zda bude novela schválena tak, aby byla účinná včas, tedy do konce tohoto roku.

Mohla by podle informací z výboru nastat i situace, kdy by zákon účinný nebyl, prezident by velvyslankyni neodvolal, ale ministerstvo by ji muselo stáhnout. Podle mezinárodního práva by velvyslankyní stále byla. A Zeman už dal několikrát najevo, že si rád postaví hlavu kdykoli, kdy to uzná za vhodné. 

Služební zákon začal v Česku plně fungovat od července. Spadá pod něj přes 68 tisíc zaměstnanců.

Tagy: Česko domácí služební zákon český prezident česká diplomacie zahraniční politika Česka

Zdroje: ČTK