Dnes je pondělí 20. května 2024., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 10°C Dešťové přeháňky

Rusko za dalšími výbuchy? Bulharsko podezírá šest Rusů z explozí ve skladech zbrojaře Gebreva

Rusko za dalšími výbuchy? Bulharsko podezírá šest Rusů z explozí ve skladech zbrojaře Gebreva
Podle Bellingcat se Gebrev do hledáčku ruských tajných služeb dostal nejspíš proto, že jeho zbrojařská firma je jedinou mimo kontrolu Moskvy, která je schopna zajistit dodávky munice pro zbraně sovětské výroby | zdroj: Profimedia

Bulharsko podezírá šest Rusů v souvislosti s výbuchy v bulharských skladech a továrnách zbrojaře Emilijana Gebreva.

Tři z podezřelých byli již dříve obviněni, že se obchodníka se zbraněmi pokusili otrávit nervově paralytickou látkou novičok. Podle televize BNT o tom dnes informovala mluvčí generální prokuratury Sijka Milevová. Podle Moskvy se Sofia patrně v obviňování Ruska snaží „přetrumfovat“ Česko.

Zbrojaři Gebrevovi patřila podle mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat také část munice, která v roce 2014 vybuchla v českém muničním skladu ve Vrběticích. V polovině dubna Praha oznámila, že má důvodné podezření, že za výbuchy ve vrbětickém skladu stála ruská vojenská rozvědka GRU.

V posledních deseti letech bylo v Bulharsku několik výbuchů v muničních skladech a továrnách. Prokuratura ve spolupráci s policií a kontrarozvědkou DANS odhalila shodné rysy u čtyř z nich, uvedla Milevová. Podle ní je jim společné mimo jiné to, že ve všech měl uskladněné zboží zbrojař Gebrev a že zbraně a munice měly být vyvezeny zemí do bývalého Sovětského svazu.

„V žádném z případů nebyla odhalena konkrétní závada či jiná příčina vzniku požáru. Ve všech čtyřech případech mělo zničené zboží směřovat na Ukrajinu a do Gruzie,“ řekla mluvčí prokuratury s tím, že bulharské úřady z výbuchů podezírají šestici ruských občanů. Gruzie svedla v roce 2008 s Ruskem ozbrojený konflikt o Jižní Osetii, Ukrajina od roku 2014 bojuje na východě země s proruskými separatisty.

Výbuchy ve čtyřech uvedených případech nastaly poté, co se spustil požární poplach a z místa byli evakuováni lidé. Nastražené nálože byly pak odpáleny na dálku, uvedla prokuratura. „Pracovní verze je, že důvodem pro založení požáru bylo přimět lidi, aby odtamtud odešli,“ citoval mluvčí Milevovou zpravodajský server Dnevnik.bg.

První exploze byla v listopadu 2011 ve skladu Lovni Dol, přičemž Gebrevova munice odtud měla putovat do Gruzie. Další dva odezřelé výbuchy se staly v roce 2015 v areálu zbrojního závodu VMZ Sopot v Iganovu, čtvrtý pak v roce 2020 poblíž města Magliž.

Šest podobných výbuchů

O podílu ruské rozvědky na explozích bulharských muničních skladů, kdy v jednom případě zahynulo až 15 lidí, v předchozích dnech informovala investigativní skupina Bellingcat a stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle té byli údajní ruští agenti přítomni v Bulharsku v letech 2014 a 2015, tedy v době výbuchů v šesti tamních zbrojních skladech, které se všechny odehrály podle velmi podobného vzoru.

Tři z podezřelých Rusů byli již dříve obviněni, že se v roce 2015 pokusili Gebreva otrávit novičokem, mělo jít o akci připisovanou jednotce GRU označované číslem 29155. Členové této jednotky podle české vlády provedli také útok ve Vrběticích.

Podle skupiny Bellingcat se Gebrev do hledáčku ruských tajných služeb dostal pravděpodobně proto, že jeho zbrojařská firma EMKO je jedinou mimo kontrolu Moskvy, která je schopna zajistit dodávky munice pro zbraně sovětské výroby. Bellingcat zatím plně identifikovala deset údajných příslušníků jednotky 29155, z nichž tři se podíleli jak na misi v Česku, tak v Bulharsku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes sdělil novinářům, že Bulharsko se pokouší přinést ještě větší obvinění, než jaké vůči Rusku vznesla v uplynulých dnech Praha. „Sám ten časový rámec - minulých deset let. Buď bulharská strana nic nevěděla a teprve teď, když si Česko náhle vzpomnělo na události z roku 2014, se rozhodla Čechy přetrumfovat tím, že se ponoří ještě více do historie. Anebo věděli celou dobu, co se děje, ale z nějakého důvodu to nezveřejnili,“ řekl podle agentury TASS šéf ruské diplomacie.

Zdroje: