Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Rusko chce prověřit informace o Češích, kteří jsou v ukrajinských ozbrojených silách

Rusko chce prověřit informace o Češích, kteří jsou v ukrajinských ozbrojených silách
Podle ministerstva obrany oficiální žádost o službu v ukrajinských ozbrojených silách podaly téměř čtyři stovky Čechů (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Vyšetřovací výbor Ruské federace, což je federální kriminální ústředna, podrobně prověří informace o přípravě více než stovky českých občanů k vojenské službě v ozbrojených silách na Ukrajině, oznámila dnes agentura TASS.

„Vyšetřovací výbor to v rámci procesní prověrky komplexně prostuduje a právně vyhodnotí,“ uvedla kriminální ústředna. Procesní prověrka je jedním z vyšetřovacích úkonů v Rusku.

Prezident Miloš Zeman schválil 103 českým občanům vstup do ukrajinských ozbrojených sil. Na twitteru to ve středu uvedl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že rozhodnutí musí spolupodepsat předseda vlády Petr Fiala.Ten tak učiní ve všech případech, kdy žádost podpořily všechny příslušné úřady, sdělil ČTK mluvčí vlády Václav Smolka.

Čeští občané mají službu v cizí armádě zakázanou, případně musí požádat prezidenta republiky o výjimku.

Fiala se na začátku března se Zemanem dohodl, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost abolicí. Uvedl tehdy, že nelze dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnout individuální schválení.

Podle ministerstva obrany oficiální žádost o službu v ukrajinských ozbrojených silách podaly téměř čtyři stovky Čechů. Ve spolupráci s ministerstvem zahraničí a vnitra je obrana zpracovala a předala k rozhodnutí zpět Zemanovi. Podle informací ČTK ministerstvo bez stanoviska prezidentovi vrátilo právě 103 žádosti, další úředníci ještě zpracovávají.

Ovčáček ČTK sdělil, že bylo podáno několik set žádostí, které byly standardně směrovány na ministerstvo obrany k posouzení. „Pan prezident podporuje všechny formy pomoci Ukrajině čelící ruské agresi, jak uvedl ve státní svátek 8. května,“ dodal Ovčáček na dotaz, proč se prezident rozhodl změnit původní dohodu o řešení záležitosti formou abolice.

Čeští dobrovolníci se podle dostupných informací již zapojili do bojů na Ukrajině, podrobnosti o jejich počtu nejsou k dispozici. Koncem března se objevily snímky, které některé z nich zachycují v Irpini u Kyjeva. S dalšími mluvili čeští novináři působící na Ukrajině.

Kromě českých dobrovolníků Ukrajině pomáhá i český stát, který do země bránící se ruské agresi posílá vojenské vybavení, a to včetně těžkých zbraní.

Podpořit Ukrajince v boji proti Rusku přijeli i příslušníci různých cizích států, včetně veteránů z Británie či Spojených států. Na začátku války se vláda v Kyjevě obrátila na dobrovolníky z celého světa s prosbou, aby přijeli pomoci její armádě.

Zdroje: