Rohaté akrobaty čeká slaná odměna

GALERIE VIDEO MAGAZÍN - Magazín autor: Šárka Novotná

Kozorožec horský, někdy nazývaný alpský, má tuze pozoruhodnou vlastnost: dovede vylézt téměř kamkoliv. U některých snímků doslova zůstává rozum stát.

Lezecké schopnosti Kozorožce horského alpského jsou neskutečné

Lezecké schopnosti Kozorožce horského alpského jsou neskutečné , zdroj: Profimedia.cz

Pobyt ve výškách je pro kozorožce přirozený. Často pobývají na vysokých, prudkých útesech a kamenitých polích, ve strmých svazích a suti se pohybují s velkou jistotou. Dovedou přejít vrcholy a hřebeny hor či skalní rozsedliny. 

Jedním z nejnáročnějších výkonů těchto zdatných lezců je však bezpochyby výprava, která se pravidelně koná u italského jezera Cingino.

Právě tady kozorožci stoupají na strmou zeď přehrady. A mnozí lidé, kteří spatří tuto scénu poprvé, si musí bezpochyby myslet, že je šálí zrak. Důvod, proč kozorožci podstupují toto dobrodružství, je prostý - s gustem olizují sůl z kamenů, z nichž je přehrada postavena. 

Chybělo přitom málo a toto pozoruhodné zvíře zmizelo ze světa. Kozorožci byli totiž celá staletí cenným úlovkem jak kvůli bezoárovým koulím ze zažívacího traktu, tak třeba i pro své rohy. Využívaly se například pro výrobu léků i různých alchymistických lektvarů. 

Počátkem 20. století nakonec v italském Gran Paradiso přežívalo jen několik desítek kozorožců. Díky ochranným projektům a přísnému dohledu nad těmito mohykány se však podařilo populaci kozorožce horského zachránit a nyní jich v Alpách žije 25-30 tisíc.

Tagy: Itálie hory zahraničí alpy Italské Alpy zajímavosti a kuriozity zvířata a příroda

Zdroje: Profimedia.cz,Wikipedia.org,chovzvirat.cz