Divočáci si rok prasete užívají po svém

GALERIE VIDEO - Magazín autor: Lukáš Strašík

Hongkongští divočáci zřejmě nynější rok prasete pochopili jako signál, že odteďka jim bude všechno dovoleno. A strkají své nenechavé rypáčky i tam, kam by neměli.

Symbióza

Symbióza, zdroj: Profimedia.cz

Kanci postupně dobývají ulice, protože Hongkong je sice znám především jako betonová džungle plná moderních mrakodrapů, ty ale tvoří jen čtvrtinu jeho území. Čtyřicet procent pokrývají přírodní parky a tropické lesy. A právě tam jsou divočáci doma, i když jim tu začíná být jaksepatří těsno.

Zvířata se čím dál tím častěji vydávají do ulic měst, motají se mezi auty a špacírují si to i po letištní ploše. A tu a tam doslova a do písmene zapadnou i do nákupních center. Podle městských úřadů se od roku 2013 více než zdvojnásobil počet incidentů s těmito zvířaty na téměř sedm stovek, a dokonce se vyskytly i případy, kdy napadla a zranila člověka.

Úřady bývalé britské kolonie nyní zvažují možnosti, co s tím. Padají různé návrhy: od likvidace obzvlášť agresivních jedinců, přes sterilizaci, přemístění zvířat na vzdálená neobydlená místa, nasazení predátorů až po povolení jejich lovu. Mnozí obyvatelé se ovšem zasazují o to, aby zde zvířata mohla nerušeně dál žít.

Podle expertů se divočáci z devadesáti procent živí rostlinnou stravou a za normálních okolností se lidem vyhýbají. Tím, že je lidé krmí (leckdy i nedobrovolně, protože kanci si s chutí dají i vyhozené zbytky), si začínají na člověka zvykat a nebojí se pronikat čím dál tím více do města. Za problémy s nimi si tedy může v první řadě sám člověk.

Ještě ve dvacátém století žili na území Hongkongu tygři. Po jejich vyhynutí se zde kanci stali největšími divoce žijícími zvířaty. Odhady jejich počtu k dispozici sice nejsou, evidentně se ale zvyšují. Mohou vážit až dva metráky a mohou dorůst až do dvoumetrové délky. 

Tagy: Čína zahraničí Hong Kong zajímavosti a kuriozity zvířata a příroda populace a společnost

Zdroje: euronews.com,CNN