Horší, než se čekalo: Zmizelo masivní množství rostlin, hlásí studie

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Globální analýza ukázala, jaký dopad má činnost člověka na rostliny. Popisuje, že od roku 1750 vlivem lidského působení prokazatelně zmizelo minimálně 571 druhů rostlin. 

Nejhůře postiženým místem je dle studie Havaj

Nejhůře postiženým místem je dle studie Havaj , zdroj: Profimedia.cz

Odborníci uvádějí, že skutečný počet může být mnohem vyšší. Autoři studie uvedli, že od počátku průmyslové revoluce vymírání rostlin pětsetkrát stouplo a výsledky studie zdaleka nezahrnují veškeré škody. 

Množství zmizelých rostlin je dvakrát větší než celkový počet vymřelých ptáků, savců a obojživelníků. Podle dosavadních údajů Červené knihy rostlin zmizelo čtyřikrát méně rostlinných druhů, než uvádí aktuální studie. Čísla jsou tedy šokující.

Jedna z autorek studie také uvedla, že v současnosti je na Zemi také spousta rostlin, z nichž zbývají jen poslední exempláře. Nemohou se už rozmnožovat, ale kvůli dlouhověkosti je stále ještě nelze označit jako zmizelé. K tomu, aby byly do zmizelých zahrnuty, pak může vést ještě několik let dlouhá cesta. Prokázat, že daný rostlinný druh opravdu definitivně zahynul, v některých případech ani není reálné. 

Dle studie nejhůře dopadla Havaj, která ztratila 79 druhů rostlin, následují ji Kapsko, Austrálie, Brazílie, Indie a Madagaskar.

A hlavní příčina? Ničení přirozených míst zásahy člověka, tedy kácení lesů, či zásah do ekosystémů zakládáním polí a pastvin.

Tagy: zahraničí zvířata a příroda fauna a flora věda a poznání ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: čt24,nature.com