Dnes je čtvrtek 4. března 2021., Svátek má Stela
Počasí dnes 2°C Dešťové přeháňky

Horší, než se čekalo: Zmizelo masivní množství rostlin, hlásí studie

Horší, než se čekalo: Zmizelo masivní množství rostlin, hlásí studie
Nejhůře postiženým místem je dle studie Havaj | zdroj: Profimedia.cz

Globální analýza ukázala, jaký dopad má činnost člověka na rostliny. Popisuje, že od roku 1750 vlivem lidského působení prokazatelně zmizelo minimálně 571 druhů rostlin. 

Odborníci uvádějí, že skutečný počet může být mnohem vyšší. Autoři studie uvedli, že od počátku průmyslové revoluce vymírání rostlin pětsetkrát stouplo a výsledky studie zdaleka nezahrnují veškeré škody. 

Množství zmizelých rostlin je dvakrát větší než celkový počet vymřelých ptáků, savců a obojživelníků. Podle dosavadních údajů Červené knihy rostlin zmizelo čtyřikrát méně rostlinných druhů, než uvádí aktuální studie. Čísla jsou tedy šokující.

Jedna z autorek studie také uvedla, že v současnosti je na Zemi také spousta rostlin, z nichž zbývají jen poslední exempláře. Nemohou se už rozmnožovat, ale kvůli dlouhověkosti je stále ještě nelze označit jako zmizelé. K tomu, aby byly do zmizelých zahrnuty, pak může vést ještě několik let dlouhá cesta. Prokázat, že daný rostlinný druh opravdu definitivně zahynul, v některých případech ani není reálné. 

Dle studie nejhůře dopadla Havaj, která ztratila 79 druhů rostlin, následují ji Kapsko, Austrálie, Brazílie, Indie a Madagaskar.

A hlavní příčina? Ničení přirozených míst zásahy člověka, tedy kácení lesů, či zásah do ekosystémů zakládáním polí a pastvin.

Zdroje:
čt24, nature.com

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,130 26,230
USD 21,680 21,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma