Dnes je čtvrtek 25. července 2024., Svátek má Jakub
Počasí dnes 12°C Polojasno

Rodiny s dětmi a průměrnými příjmy připraví vládní balíček ročně o 44 000 korun

Rodiny s dětmi a průměrnými příjmy připraví vládní balíček ročně o 44 000 korun
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Vládní úsporný balíček nejvíce dopadne na rodiny s menšími dětmi a průměrnými příjmy, které se mohou kvůli navrhovaným opatřením snížit až o desetinu. Z modelových výpočtů poradenské společnosti BDO vyplývá, že například zaměstnanec s příjmem 40 000 korun hrubého a dvěma dětmi staršími tří let, který uplatňuje slevu na manžela či manželku, přijde za rok o 44 000 korun, v přepočtu tedy téměř o čtyři tisíce měsíčně. Pokud vydělává 20 000 hrubého, pohorší si za rok o 6600 korun. Kdo bere 140 000 měsíčně, sníží se mu podle propočtu BDO příjmy o 70 500 korun.

Vládní koalice chce mimo jiné zrušit školkovné, omezit daň na manželku či manžela jen pro ty, kteří pečují o dítě do tří let věku, zrušit osvobození nepeněžních benefitů zaměstnancům či znovu zavést zaměstnancům platby na nemocenské pojištění.

„Z našich výpočtů vyplývá, že v procentuálním vyjádření vůči čistým příjmům změny nejvíce pocítí rodiny s dětmi a průměrnými příjmy, jejichž čisté příjmy se můžou snížit až o desetinu,“ uvedla Monika Lodrová z BDO. S vyšší mzdou totiž podle ní lidé sice přijdou v důsledku konsolidačního balíčku o vyšší částku, v poměru k jejich současným čistým příjmům to ale bude pouze přibližně o pět procent. Dopad však může být i vyšší kvůli navrhovanému zrušení osvobození od daně benefitů zaměstnancům.

Hlavním důvodem, proč si nejvíc pohorší lidé s průměrnými příjmy a malými dětmi, je navrhované omezení slevy na manžela či manželku a zrušení školkovného. Zatímco zaměstnanec s nižšími příjmy má tak nízkou daňovou výměru, že tyto slevy dosud nevyužíval vůbec nebo jen v omezené míře, zaměstnanec s průměrnými příjmy je podle BDO dokázal využít na maximum. „Namísto daňového bonusu ho tak na konci roku nově čeká daňová povinnost,“ sdělila BDO.

Oproti zaměstnancům nečekají osoby výdělečně činné (OSVČ) s obdobnými měsíčními příjmy tak zásadní změny, tvrdí analýza. U živnostníků a podnikatelů s příjmy 35 000 měsíčně využívající paušální výdaje 60 procent daňová povinnost nevzniká ani vznikat nebude. „Jen kvůli navýšení sociálního pojištění jim nově bude zbývat o přibližně 7000 korun za rok méně. Vyměřovací základ by se měl však dále zvyšovat i v následujících letech, což by v roce 2026 mělo znamenat navýšení minimálních odvodů přibližně o 60 procent oproti současnému stavu,“ uvedla společnost.

Živnostník s příjmy 60 000 měsíčně a zároveň dvěma dětmi staršími tří let, který uplatňoval slevu na manžela či manželku, pocítí změny o něco více. Místo daňového bonusu 37 500 korun ročně bude nově dostávat jen něco přes 25 000. „V celkovém součtu s pojistným si pohorší za rok o 16 500 korun,“ poznamenala Lodrová. Živnostník ve stejné rodinné situaci a s příjmem 140 000 korun měsíčně na daňový bonus nově nedosáhne a ročně zaplatí na dani a odvodech o 52 000 korun více, což je o 3,4 procenta současných čistých příjmů.

Vládní návrhy mají platit od roku 2024, vláda je má projednat v druhé polovině června, poté konsolidační balíček posoudí obě parlamentní komory.

Zdroje: