Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Pro tři československé oběti nacismu válka ještě neskončila. Ve Švédsku se pátrá po jejich osudu

Pro tři československé oběti nacismu válka ještě neskončila. Ve Švédsku se pátrá po jejich osudu
Oběti fašismu, Hans Grundig (1946). Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

I po dlouhých 71 letech zůstává řada událostí a lidských osudů z konce války neobjasněných. Ve Švédsku se nyní podařilo objevit tři hroby československých občanů. S nejvyšší pravděpodobností vězňů koncentračních táborů, kteří sem byli v květnu 1945 hromadně převáženi.

Na ostatky tří československých občanů pohřebných na hřbitově v Malmö upozornil české velvyslanectví ve Švédsku spolupracovník švédské luteránské církve.

Hřbitov v Malmö

"Vzhledem k tomu, že jsou na místě pochováni bez náhrobku, víceméně v hromadném hrobě, rádi bychom zjistili možnosti umístění pamětní desky s jejich jmény, zvláště pokud se potvrdí, že jde doopravdy o oběti nacismu," odepsal na dotaz Hlídacípes.org český velvyslanec ve Švédsku Jiří Šitler.

Zatím se podařila zjistit jména obětí i základní informace o jejich osudu. Občané Československa pohřbení v Malmö jsou:

  • Josef Rejman, narozený v Československu 5. července 1917. Do Malmö přijel německým parníkem "Homberg" z Flensburgu 11. května 1945. Poté byl v karanténním středisku ve škole Nya Borgar v Malmö. Pohřben na Východním hřbitově v Malmö 25. května 1945.
  • Josef Němec, stavební dělník, narozen v Československu, pohřben na Východním hřbitově v Malmö 25. května 1945.
  • Wilhelm Kolár, občan Československa, pohřben na Východním hřbitově v Malmö 20. října 1945.

Jak už zjistilo české velvyslanectví ve Švédsku, Ministerstvo obrany v Praze žádnými údaji o trojici jmenovaných mužů nedisponuje.

"Oslovili jsme i Mezinárodní pátrací středisko v Bad Arolsen v Německu, které disponuje rozsáhlou databází obětí nacismu; zatím čekáme na odpověď," říká velvyslanec Šitler.

Ten zkontaktoval i švédského režiséra, který o vězních převezených koncem války do Malmö natočil film. "Chceme kontaktovat i Ministerstvo vnitra a Národní archiv," popisuje Šitler.

Koncentrační tábor Neuengamme

Do švédského Malmö bylo v roce 1945 přemístěno až 30 000 přeživších z německých koncentračních táborů a uprchlíků. Řada z nich zde zemřela.

Konkrétně parník Homberg, na němž 11. května dorazil podle dochovaných informací Josef Rejman, přivezl pod dohledem Švédského červeného kříže asi 1500 osob. Většinou šlo o vězně koncentračního tábora Neuengamme v přístavním městě Hamburk. Šlo o pobočný tábor lágru Sachsenhausen

Mezi československými vězni v Neuengamme byli studenti, účastnící se demonstrací proti okupantům v listopadu 1939, později i jiní političtí vězni. V roce 1944 přijely do Neuengamme transporty s židovskými ženami z Terezína a Osvětimi.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: