Den, kdy se svět ponořil do strachu z jaderné zkázy
6. 8. 2015 – 13:10 | Magazín | pal

Zatímco Evropa oslavovala konec druhé světové války, boje v Tichomoří stále neustávaly. Dobývání malých ostrůvků Iwodžimy a Okinawy stálo životy 20 tisíc Američanů. Strach z dalších velkých ztrát prý vedl rozhodnutí shodit 6. července 1945 bombu na Hirošimu. Samotné užití atomové zbraně na sklonku druhé světové války dodnes vzbuzuje dohady a podle některých bylo zcela zbytečné, protože Japonsko už bylo dávno na kolenou.
Bylo pondělí čtvrt na devět ráno, když japonské přístavní město Hirošima ozářilo "druhé slunce". Tak o efektu, který výbuch uranové pumy nazvané Little Boy (Chlapeček) vyvolal, hovořili ti, kteří přežili.
Díky ohromující záři, jež explozi atomové bomby provázela, také získala hrozivá zbraň v japonštině své jméno - pikadon, jež doslova znamená záblesk-bum. Vedle jasného světla ale Chlapeček způsobil hlavně mohutnou a ničivou tlakovou vlnu, provázenou spalujícím žárem.
Hirošima jako děsivý obraz zkázy
Jeden z lidí, kteří přežili, řekl: "Hirošima nepřipomínala město, které zničila válka, ale děsivý obraz posledního soudu." Vydrželo jen málo budov, nejznámější byl železobetonový Průmyslový palác.
Dílo českého architekta Jana Letzela z let 1912 až 1915 leželo sice jen 150 metrů od výbuchu, díky pevné konstrukci stavba vydržela, všichni úředníci i návštěvníci ale zemřeli. Torzo kdysi pyšné budovy je dnes Atomovým palácem - mementem, jež připomíná nebezpečí jaderného konfliktu.
Statisíce lidí zemřelo krátce po výbuchu
Tlaková vlna a žár přinesly těsně po výbuchu smrt velké části z 350 tisíc obyvatel Hirošimy. Při explozi zemřelo nebo bylo smrtelně zraněno kolem 80 tisíc lidí - téměř každý, kdo byl v té chvíli blíže než kilometr a půl od hypocentra; atomová bomba ale přímo zabíjela i ve dvojnásobné vzdálenosti.
Další tisíce lidí byly zraněny, téměř všechny přeživší pak postihla i do té doby zcela neznámá nemoc z ozáření. Té podlehly tisíce obyvatel Hirošimy i v dalších měsících a letech.
Do konce roku 1945 zemřelo v důsledku výbuchu atomové bomby 140 tisíc lidí, v letech 1946 až 1951 přibylo dalších 60 tisíc obětí a na komplikace spojené s ozářením umírají lidé dodnes.
Podle japonských oficiálních údajů přesahuje celkový počet mrtvých z Hirošimy 260 tisíc. Bomba zničila téměř celé město - stavby ze dřeva a cihel neměly šanci proti tlakové vlně, jež v hypocentru dosahovala rychlosti zvuku a ještě kilometr daleko byl nápor vzduchu větší než při hurikánu.
Proč byla použita atomová bomba
Použití atomové pumy na Hirošimu (a Nagasaki, zničené o tři dny později) je dodnes předmětem sporů. Zastánci poukazují na to, že bomba zachránila mnoho životů amerických vojáků. Podle odhadů amerického velení by při invazi a bojích jen na ostrově Kjúšú zemřelo přes 250 tisíc mužů a celkové ztráty by dosáhly milionu.
Proti těmto číslům ale stojí názory, že v době nasazení atomových zbraní bylo Japonsko vojensky a hospodářsky na kolenou a shození pum konec války výrazně nepřiblížilo.
Na druhou stranu se však také existují hlasy, podle kterých atomové bombardování Japonska - dodnes jediný případ nasazení těchto ničivých zbraní v historii lidstva - pomohlo zabránit podobnému kroku za studené války.
Použití jaderné zbraně šokovalo celý svět
Statisíce mrtvých a raněných obyvatel Hirošimy a Nagasaki se staly názorným příkladem toho, že použití jaderných zbraní by vedlo jen ke zkáze a zmaru. Bez ohledu na to, kdo by atomovou pumu nebo raketu vypustil na nepřítele jako první.
Atomová bomba, která nakonec zničila Hirošimu, ale nezabíjela jen Japonce. Stala se osudnou i 900 amerických námořníků z lodi Indianopolis, která ji vezla na letiště na ostrově Tinian v Pacifiku.
Při zpáteční cestě loď potopila japonská ponorka a kvůli utajení mise začaly záchranné lodě hledat přeživší členy posádky až po 96 hodinách.
I díky této oběti mohla 6. srpna 1945 směrem k Japonsku odstartovat skupina bombardérů B-29. Letoun, který nesl bombu, se jmenoval po pilotově matce - Enola Gay.