Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Přes 100 000 ruských vojáků u ukrajinských hranic, hrozí eskalace, řekl šéf diplomacie EU

Přes 100 000 ruských vojáků u ukrajinských hranic, hrozí eskalace, řekl šéf diplomacie EU
Ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Rusko rozmístilo na Krymu a u hranic Ukrajiny bezprecedentní počet více než 100 000 vojáků, kvůli čemuž hrozí konflikt mezi oběma zeměmi další eskalací.

Po videokonferenci ministrů zahraničí Evropské unie s jejich ukrajinským kolegou Dmytrem Kulebou o tom informoval šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ministři Moskvu vyzvali k odvolání vojáků a snížení napětí na Ukrajině, na sankcích navrhovaných částí zemí se však neshodli.

„Riziko další eskalace je evidentní,“ prohlásil Borrell, podle něhož se ministři jednomyslně postavili za Ukrajinu a ocenili její dosud zdrženlivý přístup a snahu vyhnout se otevřenému střetu s Ruskem.

Kuleba po jednání uvedl, že spojencům z EU předložil podrobný plán, jak odradit Moskvu od dalšího vyhrocení situace. „Klíčovým prvkem je příprava nové série sektorových sankcí. Ty individuální již nestačí,“ napsal ukrajinský ministr na twitteru.

Na dalším rozšíření postihů, které navrhovalo například Polsko, se ovšem dnes ministři neshodli. Některé země v čele s Německem chtějí zatím dát přednost diplomatickému přístupu a vyčkat na vývoj situace.

Navalnyj v ohrožení života

Ministři probírali také situaci vězněného ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného, která je podle Borrella kritická. Zástupci vlád společně vyzvali ruské úřady, aby k němu zajistili přístup profesionálním lékařům, v něž má Navalnyj plnou důvěru. Zdůraznili také, že za případné újmy na jeho zdraví přičte Evropská unie odpovědnost ruským úřadům a vyzývá k jeho okamžitému propuštění.

„Naše žádost nebyla vyslyšena a nyní se situace zhoršila. Připisujeme odpovědnost za zdraví pana Navalného ruským úřadům,“ prohlásil Borrell s odkazem na opakovanou výzvu unijních zemí k propuštění nejznámějšího ruského kritika Kremlu. K tomu naposledy v neděli večer vyzvala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která dala najevo vážné obavy o Navalného zdraví.

Spolupracovníci vězněného politika v dopise lídrům unijních zemí upozornili, že pokud se situace nezmění, může být Navalnyj v ohrožení života a bude potřebovat intenzivní péči. Moskva tvrdí, že jej ve vězení zemřít nenechá, podle kritiků mu však dostatečnou zdravotní péči neposkytuje.

Zdroje: