'Prasárna, výsměch, šaškárna'. Zpráva o reorganizaci policie rozbouřila politické vody

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 2. 2017 19:48) - Aktuality autor: art

Politická kampaň hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem byla založena na nepravdách a pomluvách, prohlásil premiér Bohuslav Sobotka v reakci na závěry parlamentní vyšetřovací komise. Ostře se do Babiše pustila také opozice, která ho obvinila z toho, že kauzu s reorganizací policie jeho ANO zneužilo v předvolebním boji. Babiš se ovšem s kritikou příliš nepáral, komisi označil za šaškárnu, její práci za výsměch a reorganizaci za šaškárnu. Vřelého přijetí se zpráva komise nedočkala ani od olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana. 

Předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek z ODS

Předseda vyšetřovací komise Pavel Blažek z ODS,zdroj: Profimedia.cz

"Pro mě je závěr vyšetřovací komise to, že 'české Palermo' vyhrálo," uvedl. Palermem jsou podle něj ČSSD, ODS či předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš trvá na tom, že loňská reforma policie sloužila k tomu, aby rozprášila Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože si dovolil vyšetřovat korupci ČSSD.

Babiš připomněl, že Blažek byl ministrem spravedlnosti v době, kdy ÚOOZ vedený svým bývalým šéfem Robertem Šlachtou zasáhl na úřadu vlády i dalších místech v kauze týkající se mimo jiné blízké spolupracovnice tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (nyní Nečasové).

"Leckterá strana má důvod nemít ráda orgány činné v trestním řízení," uvedl současný šéf resortu spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Sobotka vyzývá Babiše, aby se omluvil Chovancovi

"Tvrzení o 'brutálním úniku informací' ze strany policejního prezidenta se nepotvrdila. Nebyly prokázány spekulace, že policejní reorganizace byla údajně realizovaná pod politickým tlakem a na základě politického zadání za účelem odstranění Roberta Šlachty z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ)," napsal v reakci na závěry komise Sobotka.

Premiér i další členové ČSSD na tiskové konferenci zdůraznili, že komise složená ze členů všech sněmovních klubů se na zprávě shodla jednomyslně. "Pracovala s fakty, snažila se věci ověřit, pracovat z důkazy, nezaložila svou zprávu na domněnkách," uvedl Sobotka. Sociální demokraté se ohrazovali proti zpochybňování závěrečné zprávy.

Babiš by se podle premiéra měl omluvit policejnímu prezidentovi Tomáši Tuhému i Chovancovi za výroky, které řekl na jejich adresu během loňského sporu o reorganizaci a nepotvrdily se.

Policejní loutky v rukou vládních stran

Předseda opoziční ODS Petr Fiala označil detektivy Roberta Šlachtu a Jiřího Komárka jako oběti zneužité v předvolebním boji před loňskými krajskými volbami vládními stranami. 

"Kampaň měla jediný cíl - odstranit policejního prezidenta a ministra vnitra Chovance, a tím oslabit premiéra Sobotku a destabilizovat celou ČSSD. Komise konstatovala, že nic z tehdejších pomluv a podezření se neprokázalo. TOP 09 souhlasí se závěry komise," uvedl Korte. Také ODS podpoří usnesení vyšetřovací komise. Důležité je, že komise podala trestní oznámení a navrhla i opatření, které má učinit vláda, konstatoval Fiala.

"Nejednalo se o spiknutí, nebo snahu se zbavit některých policistů," shrnul Fiala výsledky komise, kterou vedl jeho stranický kolega Pavel Blažek. Mimořádně závažné je podle ODS zneužití reorganizace policie pro politické cíle, detektivové byli zneužiti v předvolebním boji stranami vládní koalice, zdůraznil. Smutnou roli v tom má podle Fialy hlavně hnutí ANO, které mohlo reorganizaci zastavit usnesením vlády, ale této možnosti nevyužilo.

"Tento stav jim vyhovoval," doplnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.Vláda by podle opozice měla reagovat na doporučení komise.

Výsledek půlročního vyšetřování 

Závěry vyšetřovací komise dnes ve sněmovně přečetl její předseda Pavel Blažek (ODS). 

V úvodu závěrečné zprávy řekl, že z hlediska kompetencí může policejní prezident navrhnout organizační změnu, kterou musí schválit ministr vnitra. Nikde podle komise není zakotvena povinnost informovat o tom státní zástupce.

Přesto vedení policie v čele s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem přípravu reformy značně podcenilo a nedostatečně projednalo.

"Předběžné věcné konzultace k reorganizaci minimálně na úrovni vedení dotčených útvarů a státního zastupitelství by však byly vhodné a žádoucí," stojí v závěrečné zprávě. Poslanci to označili za nedostatečné manažerské řízení ze strany Laubeho. Rychlost reformy a minimální konzultace pak podle poslanců umožnily spekulace a pochybnosti, které se začaly objevovat.

Blažek před poslanci zmínil, že se komise zabývala odposlechy ze dvou kauz, z nichž vycházeli olomoučtí žalobci a které měly zpochybnit cíl změn uvnitř policie. "Ze shromážděných materiálů nebylo prokázáno, že organizační změna byla provedena s cílem odstranit Roberta Šlachtu, omezit činnost útvarů nebo zabránit prověřování konkrétních věcí," řekl Blažek.

Předseda sněmovní komise při téměř hodinovém čtení závěrečné zprávy také uvedl, že se nepodařilo prokázat, že by policejní reorganizace byla připravována v pozadí podnikatelskými nebo politickými zájmy. Komise v závěrečné zprávě také zkritizovala hlavní kritiky policejní reformy - Šlachtu a bývalého detektiva protimafiánského útvaru Jiřího Komárka. Podle poslanců podporovali spekulace a vycházeli z nepřesně vyhodnocených informací. Jejich veřejné vystupování podle komise lze označit za neprofesionální.

"Tato interpretace byla následně převzata a podporována Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci. Z těchto informací vycházelo i Nejvyšší státní zastupitelství a obecně také ministr spravedlnosti (pozn.red: Robert Pelikán - ANO)," napsali poslanci do závěrečné zprávy. Kritika komise se snesla také na olomoucké vrchní žalobce, které se podle komise "aktivisticky pustilo do politického života" tím, že například medializovalo informace o výslechu Tuhého a Laubeho.

Vláda by podle komise mohla zvážit personální změny na vedoucích místech zastupitelství.

Sterilní zpráva, zní z Olomouce

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan se nejprve ke zprávě komise nechtěl vyjadřovat s tím, že ji ještě zkoumá, později ve čtvrtek ji však označil za "sterilní". Dokument si podle něj může vykládat každý, jak chce. 

Komise, která konstatovala, že cílem reorganizace nebylo omezení činnosti policie, se také podle něj snažila očernit státní zástupce. 

"Překvapilo mě, že nejpodstatnější faktická zjištění se sestávají na pěti stranách (zprávy komise)," řekl Ištvan. "Pokud jsme slyšeli, že komise shromáždila 4000 stran textu, výpovědí, důkazů, pak to, co je ve zprávě uvedeno, je jen malinká výseč toho, co jsem očekával, že ve zprávě bude," doplnil.

Státní zástupci či policisté podle Ištvana musí vždy ve zprávách z vyšetřování uvádět, co svědci řekli či neřekli, jaké důkazy byly předloženy nebo co který důkaz prokazuje. Ve zprávě sněmovní komise ale takový výčet chybí. "Tady vůbec nezjistíte, co jednotliví svědci povídali, co bylo obsahem listinných důkazů. Čili na základě těchto informací si tu zprávu potom může vykládat každý, jak chce," uvedl.

Komise také podle Ištvana věnovala příliš velký prostor činnosti státních zástupců. "Skoro bych řekl, že více než samotné policejní reorganizaci. Pan předseda komise Blažek činnost státního zastupitelství, když ještě ani nebyly provedeny všechny důkazy, hodnotil stále jako nezákonnou. My jsme namítali, že takový postoj zavání podjatostí a řada z těchto údajných nezákonností byla vyvrácena," prohlásil.

Nakonec podle Ištvana komise ve své zprávě neuvedla k činnosti státních zástupců nic nového. "Působí to, jako kdyby tady byla snaha najít za každou cenu v činnosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci něco, co by mělo být nezákonné," dodal.

Olomoucké vrchní státní zastupitelství samo prověřuje reorganizaci policie. Ištvan loni předal sněmovní vyšetřovací komisi čtyřicetistránkový dokument vypracovaný k reorganizaci policie bývalým šéfem policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachtou, který na protest proti reformě odešel od policie. Člen sněmovní komise Daniel Korte (TOP 09) dnes označil Šlachtův dokument za snůšku hospodských drbů. Kroky olomouckého zastupitelství označil Korte za nestandardní.

 

Tagy: ODS domácí ÚOOZ policie ČR hnutí Ano Sobotkova vláda česká vláda česká politika Sobotkův kabinet reorganizace policie

Zdroje: ČTK