V reformě policie nevidíme trestný čin, udělali žalobci tečku za reorganizací

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Trestní oznámení na ministra vnitra Milana Chovance, policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho bývalého náměstka Zdeňka Laubeho kvůli reorganizaci policie, žalobci odložili. V reformě policie nevidí trestný čin. 

Policejní prezident Tomáš Tuhý

Policejní prezident Tomáš Tuhý,zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Trestní oznámení podal bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek, který patřil mezi největší kritiky policejní reformy. Média v minulosti uvedla, že v něm tvrdil, že ministr a vedení policie mohli spuštěním reorganizace spáchat trestný čin sabotáže.

Náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašnýve čtvrtek uvedl, že po pečlivém vyhodnocení materiálů, které se týkaly údajné trestné činnosti spojené s reorganizací uvnitř policie, bylo v druhé polovině loňského listopadu rozhodnuto o založení věci bez dalšího opatření.

"Ve věci nelze spatřovat podezření ze spáchání trestného činu. Obecně vždy platí, že v případě zjištění nových informací je státní zastupitelství povinno učinit tomu odpovídající opatření," sdělil Bašný. Bližší informace k případu nemůže poskytnout.

Chovanec: Šlo o záměrně šířené pomluvy

Podle Chovance šlo o jedno z mnoha křivých nařčení, které v souvislosti s policejní reformou na adresu vedení policie a ministerstva vnitra padla. "Dnes je zcela jasné, kdo z této uměle vytvořené aféry osobně a politicky profitoval. Šlo o záměrně šířené pomluvy," uvedl Chovanec.

Policejní prezident se nechce k záležitosti příliš vyjadřovat, protože ještě neskončilo vyšetřování policejní reformy ze strany sněmovní komise. "Stále nicméně platí, že pan policejní prezident takové nařčení důrazně odmítá," sdělila mluvčí policejního prezidia Iveta Martínková.

Bývalý detektiv Komárek je v souvislosti s policejní reformou poměrně důležitou postavou. Z jeho poznatků vycházela takzvaná Šlachtova zpráva, která se sloučením útvarů zabývá. V minulosti ji obdrželi poslanci ze sněmovní vyšetřovací komise, která se zabývá různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců. Komise by do konce ledna měla zveřejnit zprávu ze svého vyšetřování.

Komárkova tvrzení nejsou podle komise průkazná

Komárek v minulém roce před poslanci vypovídal přes 12 hodin. Tvrdil například, že sloučení útvarů nebylo plánovaným opatřením, že důvodem změn byla "předvolební schizofrenie", nebo že reforma začala na pokyn ministra vnitra. Chovanec jeho tvrzení popřel.

Komise později přijala usnesení, podle něhož Komárkova tvrzení nejsou průkazná a nepředložil přímé důkazy, které by jeho vyjádření potvrdily. Bývalý policista také v minulosti nařkl policejního prezidenta z "brutálního" úniku informací z vyšetřování. Tuhý na něj kvůli tomu podal trestní oznámení pro pomluvu.

Při policejní reformě se sloučily protimafiánský a protikorupční útvar, které od 1. srpna fungují pod Národní centrálou proti organizovanému zločinu. Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji někteří žalobci.

Jak se vyvíjela kauza policejní reorganizace

6. června 2016 - Server Lidovky.cz napsal, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v dopise premiérovi a členům vlády kritizuje případné sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru. Podle Zemana to může ohrozit vyšetřování složitých kauz.

8. června - Policejní prezident Tomáš Tuhý oznámil, že policie chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, pod kterou bude spadat Útvar proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK).

9. června - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že pokud se reorganizace nedotkne živých kauz, podepíše ji. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) obvinil Chovance z destabilizace policie, ministr vnitra zase Babiše z dezinformační kampaně. Babiš řekl, že hnutí ANO zváží setrvání ve vládě.

10. června - Ředitel Útvaru proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta rezignoval.

12. června - Babiš uvedl, že hnutí ANO požaduje, aby partneři uznali, že změny v policii nejsou připravené.

13. června - Olomoučtí žalobci vyslechli policejního prezidenta Tuhého a jeho náměstka Laubeho.

14. června - Prezident Miloš Zeman vyzval koaliční strany, aby udržely vládu až do sněmovních voleb v příštím roce.

15. června - Bylo oznámeno, že ÚOOZ dočasně povede bývalý šéf protikorupční policie Milan Komárek. Chovanec po dohodě s premiérem Bohuslavem Sobotkou podepsal reformu policie.

- Babiš řekl, že ANO nevypoví koaliční smlouvu. Hnutí chce jednat o její nové formě. Nebude žádat rezignaci Chovance. Podle Sobotky je ČSSD připravena mluvit o změnách koaliční smlouvy.

20. června - Vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek v České televizi řekl, že policejní prezident Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti. Komárek oznámil, že sněmovnímu výboru chce říct o důkazech, které svědčí o tom, že policie se nereorganizuje kvůli zkvalitnění práce, ale aby byl odstaven Šlachta. Tuhý tvrzení odmítl. Komárek později podal trestní oznámení na Tuhého, Laubeho a Chovance pro podezření ze sabotáže.

21. června - Tuhý podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení na Jiřího Komárka, kterého viní z pomluvy a dalších trestných činů.

28. června - Sněmovna zřídila vyšetřovací komisi k reorganizaci policejních útvarů. Zabývat se měla podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Předsedou byl zvolen Pavel Blažek (ODS).

1. srpna - V rámci policejní reorganizace začala v Česku fungovat Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), která vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru. V nové policejní složce bude pracovat 870 policistů. Ředitelem NCOZ se stal Michal Mazánek, dosavadní ředitel celostátní kriminální policie.

4. srpna - Chovanec uvedl, že dalším krokem v reorganizaci policejního sboru bude vytvoření finanční policie v rámci NCOZ, a to od ledna 2017. Bude pod ni spadat i projekt Daňové Kobry, která bojuje proti daňovým únikům a spolupracuje v něm policie a celní a daňová správa.

22. srpna - Bývalý ředitel ÚOOZ Šlachta nastoupil k Celní správě jako vrchní rada Celního úřadu pro Pardubický kraj. Od listopadu se stal náměstkem generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání.

18. října - Sněmovna dala vyšetřovací komisi víc času, původní říjnový termín pro předložení zprávy prodloužila na konec ledna 2017.

8. prosince - Sněmovní komise dokončila výslechy svědků. Na závěr před poslanci znovu promluvili policejní prezident Tuhý, jeho už bývalý náměstek Laube a olomoucký vrchní státní zástupce Ištvan. Olomoučtí žalobci poté předali poznatky z prověřování šéfů policie do Prahy.

5. ledna 2017 - Náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný uvedl, že se žalobci už nezabývají trestním oznámením na ministra vnitra Chovance, policejního prezidenta Tuhého a jeho bývalého náměstka Laubeho, které se týkalo sporné reorganizace policejních útvarů. Případ založili bez dalšího opatření, jelikož ve věci nespatřují podezření ze spáchání trestného činu.

Tagy: Česko domácí policie ČR česká politika reorganizace policie

Zdroje: ČTK