Polské hospodářství stojí na Ukrajincích. Bez nich by hrozila katastrofa

MAGAZÍN - Magazín autor: luk

Nebýt Ukrajinců, mělo by polské hospodářství podle expertů velký problém. Jejich zájem o práci v Polsku se podle nedávné studie zvýšil od roku 2014 o polovinu - téměř na milion lidí. Velmi k tomu přispívá ozbrojený konflikt s proruskými separatisty na východě země, a tím způsobená špatná hospodářská situace.

construction project works in Warsaw

construction project works in Warsaw,zdroj: Profimedia.cz

Krize ve vlastní zemi vyhání stále více Ukrajinců hledajících práci do sousedního Polska, kde je o ně navíc značný zájem. "Bez Ukrajinců by v našem hospodářství nastala úplná katastrofa," řekl agentuře DPA předseda polského Svazu podnikatelů a zaměstnavatelů Cezary Kaźmierczak.

Nedostatek pracovních sil je totiž v Polsku obrovský. Téměř dva miliony Poláků opustily po vstupu do Evropské unie v roce 2004 svou vlast ve snaze najít lépe placenou práci. Většina odešla do Británie a Německa. Neustávající příliv Ukrajinců pomáhá vzniklou mezeru na polském pracovním trhu zaplnit.

Loni podali podle údajů cizineckého úřadu v Polsku téměř 90 procent všech žádostí o povolení k pobytu či o pracovní povolení právě Ukrajinci. Východní sousedé se rychle přizpůsobí a polské obyvatelstvo je dobře přijímá, zdůrazňuje Kaźmierczak. "Sami se naučí jazyk a svěřenou práci provádějí svědomitě," říká.

Ukrajinci nahrazují polské migranty

V Polsku ukrajinští "gastarbeiteři" vykonávají především práce v domácnosti, na stavbách a v zemědělství. To jsou přesně obory, v nichž kvůli lepšímu ohodnocení často pracují polští migranti v zahraničí. Na polském pracovním trhu Ukrajinci nepředstavují žádnou konkurenci. "Jsou to práce, které Poláci dělat nechtějí," vysvětluje Kaźmierczak. Firmy imigrantům nabízejí i pomoc při jednání s úřady a při hledání ubytování.

Polské podniky se chystají vyřešit pomocí pracovníků z Ukrajiny i hrozící akutní nedostatek pracovních sil na místním trhu. Odborníci ale varují, že vyšší mzdy budou Ukrajince brzy lákat do jiných členských zemí EU. Obava je to přitom opodstatněná: Průměrný plat v Polsku je totiž ve srovnání s některými západními členskými zeměmi EU nízký, činí měsíčně kolem 1080 eur (asi 29 000 Kč). Evropská unie navíc nedávno pro Ukrajince schválila bezvízový styk.

Tagy: zahraničí Polsko Ukrajina migrace migrační politika pracovní povolení práce v zahraničí pracovní migrace

Zdroje: ČTK,DPA