Usnadněte nábor Ukrajinců, žádají zaměstnavatelé českou vládu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 2. 2017 14:44) - Aktuality autor: luk

Zaměstnavatelé vyzývají vládu, aby umožnila dočasný nábor ukrajinských uchazečů o práci, a řešila tak nedostatek pracovníků. Vládní projekt na legální přijímání Ukrajinců podle Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy v praxi nefunguje. Kvóta je vyčerpaná do června a vyřízení pracovní karty trvá až šest měsíců.

Ukrajinci čekající na autobus na Ukrajinu

Ukrajinci čekající na autobus na Ukrajinu,zdroj: Daniel Beran / MAFRA / Profimedia

Nepružnost orgánů například v porovnání s Polskem je podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého až zahanbující. "Dlouhodobě nás Ukrajinci samozřejmě nezachrání, ale krátkodobě mohou pomoci. Vláda pro to však musí něco udělat," poznamenal. Vláda se má problematikou zabývat ve středu.

"Vyzýváme vládu ČR, aby urychleně přijala návrh na navýšení personální kapacity ministerstev zahraničí a vnitra za účelem zrychlení vyřizování vyššího počtu žádostí o zaměstnanecké karty a pomohla firmám zajistit potřebné chybějící personální zdroje k zabezpečení výroby a služeb," zní hlavní požadavek zástupců byznysu.

"Vzhledem k rekordně vysoké zaměstnanosti v ČR není možné volná pracovní místa obsadit českými uchazeči. Proto se firmy obracejí do zahraničí. Pokud se vláda rozhodla, že jim v tom pomůže, nemůže přece ignorovat nefungující situaci. Firmy potřebují zaměstnance nyní, ne za půl roku. Do té doby můžou naše firmy přijít o zakázky, zákazníky a brzy budou řešit opačný problém, než je nábor zaměstnanců," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Odbory varují, že za dovozem Ukrajinců může být zájem získat levnou práci, dokumentuje to nabídka volných míst z databáze úřadů práce.

"Často u odborných dělnických profesí narazím na nabídku mzdy kolem 12 tisíc Kč. Za tyto peníze nemůže český občan plnohodnotně žít a je zcela jasné, že se těžko na takovéto pozice na hranici chudoby čeští zaměstnance nalákají. Pokud po měsíci není místo obsazeno, je možné ho obsadit zahraničním zaměstnancem. A tím je onen 'vysněný' Ukrajinec," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400.Pokud vláda schválí personální posílení generálního konzulátu ve Lvově, kvóta se zvedne na 800.

Vláda od listopadu 2015 schválila dva projekty, jejichž cílem je usnadnit příchod Ukrajinců do českých firem. Zaměstnavatelé si opakovaně stěžovali na to, že i tak je vyřizování pracovních povolení zdlouhavé.

Hospodářská komora v lednu uvedla, že firmám se podle dat úřadů práce nedaří obsadit více než 130 000 volných pozic. Největší poptávka je po obráběčích, svářečích, montážních dělnících, skladnících, obsluhách vysokozdvižných vozíků nebo řidičích nákladních vozidel. České firmy ale postrádají i švadleny, pekaře, pěstitele nebo tiskaře.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) loni v květnu upozornil na to, že obsadit statisíce míst Ukrajinci nebude možné. Počet vyřízených pracovních povolení pro rok 2016 tehdy odhadl na 5000.

Tagy: Česko domácí migrační politika pracovní migrace česká ekonomika český průmysl

Zdroje: ČTK