Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -6°C Oblačno

Finanční pomoc pro onkologicky nemocné rodiče

Finanční pomoc pro onkologicky nemocné rodiče
Paní Barbora se svou rodinou v listopadu 2016 | zdroj: tisková zpráva

Jakmile se v rodině objeví vážná nemoc u rodiče, vše se rázem změní. Začíná dlouhá cesta s jediným cílem – úspěšně zvládnout léčbu a zároveň se maximálně věnovat svým dětem, aby dopad těžké situace byl na ně co nejmenší. 

Tak je to i v případě paní Barbory (30) z obce Neveklov, které lékaři v listopadu loňského roku diagnostikovali myeloidní leukémii. Se svým manželem vychovává Zuzanku (6) a Simonku (3). Na začátku byla téměř neškodná bolest zubů, pak se přidali vysoké horečky a z odběru krve lékaři stanovili závažnou nemoc.

Paní Barbora nejdříve podstoupila odseparování bílých krvinek a poté chemoterapii, která trvá v cyklech doposud. V rámci ní je pravidelně hospitalizovaná v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde se jí dostává výborné péče. Manžel Karel zabezpečuje příjem a chod domácnosti, naštěstí mu zaměstnavatel vychází maximálně vstříc. Jinak s péčí o děti pomáhá celá rodina.

Pani Barbora s detmi_unor 2017 Paní Barbora s dětmi v únoru 2017 | zdroj: tisková zpráva

 „Z odloučení rodiny nám je vždycky smutno. Nejhorší je když mě pustí z nemocnice domů a starší dcera Zuzanka se potýká s běžnou virózou. V tu chvíli nemůžeme být spolu, má imunita je tak slabá, že běžná nemoc by mohla mou léčbu zkomplikovat,“ vysvětluje paní Barbora.

S léčbou se také objevily nové náklady jako například častá doprava do nemocnice, kromě plánovaných hospitalizací paní Barbora dojíždí na transfúze krve, destiček a pravidelné kontroly. Dalším větším výdajem je nízkobakteriální strava, v rámci které musí být potraviny čerstvé, ideálně v BIO kvalitě a vše by se mělo konzumovat do 4 hodin po otevření. S těmito výdaji rodině pomáhají Dobří andělé prostřednictvím nadace Dobrý anděl, která podporuje jak vážně nemocné děti, tak i rodiče. Díky pravidelným příspěvkům se rodina může více soustředit na léčbu. Paní Barbora dárcům vzkazuje:„ Děkujeme všem Dobrým andělům, kteří pomáhají nejen nám. Až nyní si hluboce uvědomuji křehkost zdraví každého z nás. O to víc si vážím, že jsou mezi námi lidé, kteří myslí na ostatní.“

V současné době paní Barbora čeká na vhodného dárce kostní dřeně, aby mohla podstoupit transplantaci. Tím však nic neskončí, následující týdny rozhodnou, zda  byla transplantace úspěšná. Poté přijde dlouhá rekonvalescence, která může trvat více než rok.

Dobrý anděl

Nadace pomáhá nejen dětem, ale i onkologicky nemocným rodičům! Máte ve svém okolí rodinu, které by Dobří andělé mohli pomoci? Doporučte jim ji! Pravidelné příspěvky umožní vše zvládnout snadněji.

Zdroje: