Cizinci nemají o azyl v Česku příliš zájem, nejčastěji o něj žádají Ukrajinci

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Azyl chtělo loni v Česku získat 1475 cizinců, což je o padesát méně než v roce 2015. Do statistiky jsou navíc započteni i Iráčané, kteří následně své žádosti zrušili a odjeli do Německa nebo zpět do své domoviny. Nejčastěji chtěli získat azyl Ukrajinci, podali 506 žádostí. 

Česko není pro žadatele o azyl zřejmě příliš lukrativní. O azyl loni požádalo méně lidí než v roce 2015

Česko není pro žadatele o azyl zřejmě příliš lukrativní. O azyl loni požádalo méně lidí než v roce 2015,zdroj: Profimedia.cz

Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl. Loni však počet žadatelů z této země proti roku 2015 klesl o 188. Počet žadatelů o azyl z Iráku naopak meziročně vzrostl o 120, jak vyplývá z aktuálních statistik, které zveřejnil odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Vzestup lze přičíst projektu na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku, který loni začal a do země díky němu přijelo 89 uprchlíků. Vláda však program zrušila poté, co část běženců odešla do Německa a část zpět do rodné země.

Meziročně klesl také počet Kubánců žádajících o azyl, a to o 43. Na dalších místech se umístili žadatelé z Číny, Vietnamu, Arménie, Ruska, Gruzie a Ázerbájdžánu. Českým úřadům podali od 49 do 68 žádostí.

Z "Top 10" vypadli Syřané

Z žebříčku deseti nejčastějších národností loni vypadli občané Sýrie, o nichž se mluvilo zejména v souvislosti s migrační krizí. V roce 2015 přitom byli druhou nejpočetnější skupinou se 134 žádostmi o tuzemský azyl.

V roce 2016 podle statistik ministerstva získalo azyl 148 lidí, dalších 302 dostalo doplňkovou ochranu, která se na rozdíl od azylu uděluje na předem stanovenou dobu. Převážně ji získávají lidé, kteří nedostali azyl, ale v případě návratu domů jim nyní hrozí nebezpečí.

V 959 případech tuzemské úřady azyl neudělily nebo řízení zastavily. Dalších 773 žádostí čekalo na konci roku na vyřízení.

V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, v posledních třech letech naopak tuto hranici překonal. Dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18 tisíci žádostmi.

Tagy: Česko domácí azyl uprchlíci v Česku

Zdroje: ČTK