Plíživou revoluci na Kubě schválili poslanci. Rozhodne ale referendum

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Poslanci kubánského parlamentu schválili zásadní změny v ústavě, které legalizují volný trh a soukromé vlastnictví. Kromě toho zavádějí i časově omezení vykonávání prezidentské funkce či post premiéra. Jednohlasné rozhodnutí parlamentu ale musí potvrdit Kubánci v referendu do konce roku.

Revoluční změny na Kubě tentokrát přicházejí z poslaneckých řad. Lid ji ale musí schválit

Revoluční změny na Kubě tentokrát přicházejí z poslaneckých řad. Lid ji ale musí schválit,zdroj: Profimedia

Kuba kvůli špatné ekonomické situaci již několik let prochází obdobím opatrných reforem, které umožnily drobné soukromé podnikání či prodej bytů. Dosavadní ústava z roku 1976 ale oficiálně zakazuje příjmy, které pocházejí z "vykořisťování práce druhých".

Nynější znění má "modernizovat kubánský sociálně ekonomický model", aniž by země opustila doktrínu socialismu. Rozhodující role komunistické strany zůstane nedotčena, i když budování komunismu jako hlavní cíl režimu v novém znění oproti předešlému chybí.

Ústava nově zřizuje funkci premiéra a výkon prezidentské funkce omezuje na dvě pětiletá období. Zavádí také maximální věkovou hranici 60 let, kterou kandidát nesmí překročit v roce prvního zvolení. Prezident země nebude šéfem státní rady, nejvyššího výkonného orgánu země. Tato funkce přejde do pravomoci šéfa parlamentu.

Změny mají nastat i ve společenské sféře. Nová ústava zakazuje diskriminaci na základě pohlaví, etnického původu či fyzického postižení. Podle agentury AP se předpokládá, že napříště budou na Kubě uznávány i sňatky osob stejného pohlaví. V novém znění ústavy chybí ustanovení, že sňatek je svazkem muže a ženy.

Tagy: zahraničí Kuba socialismus referendum Kubánský parlament svoboda a demokracie

Zdroje: ČTK