Castrovi si na Kubě 'vychovali' následovníka, je vůbec šance na změnu?

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Novým prezidentem Kuby se stal Miguel Díaz-Canel. Oznámil to předseda kubánského parlamentu, podle něhož dosavadní viceprezident dostal 603 hlasů ze 604 možných. Sedmapadesátiletý politik, který ve čtvrtek v parlamentu složil prezidentskou přísahu, nahradil ve vrcholné státní funkci o tři desetiletí staršího Raúla Castra, jenž zůstává šéfem vládnoucí komunistické strany.

Miguel Díaz-Canel je novým prezidentem Kuby

Miguel Díaz-Canel je novým prezidentem Kuby,zdroj: Profimedia.cz

Castro, který spolu s bratrem Fidelem stál v čele země od komunistického puče před téměř 60 lety, se již neucházel o žádnou funkci v nejvyšším kolektivním orgánu země, státní radě, jejíž předseda je kubánským prezidentem.

Nový prezident nehodlá příliš měnit Castrův kurzu opatrných ekonomických reforem při zachování přísné státní regulace hospodářství. Opozice ani pozorovatelé neočekávají, že by došlo k zásadním změnám směrem k demokracii.

Raúlu Castrovi, který byl prezidentem od roku 2008, umožní pozice stranického lídra kontrolovat veškeré dění ve vedení země až do roku 2021, kdy se má uskutečnit sjezd kubánských komunistů.

Vizitka Miguela Díaze-Canela (57):

  • Miguel Díaz-Canel zastával od února 2013 funkci prvního viceprezidenta země, tedy náměstka předsedy Státní rady (de facto vlády), kterým je dosavadní prezident země Raúl Castro (86). Castro dal už dříve najevo, že se sice nehodlá ucházet o další mandát hlavy státu, ale že do roku 2021 chce zůstat v čele komunistické strany.
  • Díaz-Canel, řečený Miguelito, představuje novou generaci kubánských politiků: narodil se až po kubánské revoluci z 50. let. Členem ústředního vedení Komunistické strany Kuby je od roku 2003 a jeho prohlášení se nesou v duchu castrismu. Mimo Kubu je jen málo známý.
  • Díaz-Canel slíbil, že bude pokračovat v Castrově politickém kurzu, tedy že umožní pomalu a v omezené míře vznik soukromých podniků, zatímco zachová systém vlády jedné strany a její kontrolu nad takřka všemi aspekty života na Kubě. "Necítím potřebu žádných zlomů v naší zemi. Potřebujeme především kontinuitu," řekl v jednom rozhovoru. Prezidentské volby označil za "závazek revoluci", která je "napadána a ohrožena" Spojenými státy. Ty podle něj "uráží a škodí milionům Kubánců".
  • V letech 2009 až 2012 zastával Díaz-Canel post ministra pro vysoké školy, poté se stal místopředsedou vlády.
  • "Pokud bude jmenován, bude mít tento inženýr narozený po revoluci nelehký úkol upevnit svoji autoritu, zkonsolidovat výdobytky revoluce a pustit se do nezbytné 'aktualizace' současného ekonomického modelu," napsala před volbami o Díazovi-Canelovi agentura AFP.
  • Narodil se 20. dubna 1960 ve městě Placetas ve středokubánské provincii Villa Clara
  • Vystudoval elektrické inženýrství na univerzitě v Las Villas. Do roku 1986 pracoval jako radista-specialista v kubánských ozbrojených silách, kde dosáhl hodnosti podplukovníka.
  • Je podruhé ženatý, s první manželkou Martou má dvě děti.

Tagy: zahraničí Kuba Kubánský parlament diktatury a neliberální demokracie

Zdroje: ČTK