Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Plat jako prezident. Poradce pro kosmonautiku inkasoval od ministerstva dopravy 7 milionů

Plat jako prezident. Poradce pro kosmonautiku inkasoval od ministerstva dopravy 7 milionů
Facebook Ondřeje Rohlíka | zdroj: Facebook

Ministerstvo dopravy již několik let uzavírá smlouvy na externí poradenství v oblasti kosmických aktivit s jediným člověkem, vědcem Ondřejem Rohlíkem. Navzdory předchozí kritice NKÚ podepsalo ministerstvo na konci loňského roku další kontrakt na vesmírné poradenství – za pět měsíců má poradce inkasovat 900 tisíc korun. Tedy téměř dvakrát více než ministr dopravy.

Čtyřicetiletý softwarový inženýr Ondřej Rohlík se stal zaměstnancem ministerstva dopravy před dvěma lety. Za svoji práci pro resort dostával tehdy měsíčně plat ve výši 60 tisíc korun.

Po roce ale zaměstnanecký post opustil a ministerstvo si jej najalo na externí smlouvu – tentokrát už mu ale vyplácelo v průměru trojnásobně vyšší částku.Vyplývá to ze zjištění HlídacíPes.org.

Oblast kosmických aktivit

Z dokumentu, který má redakce k dispozici, je patrné, že ministerstvo dopravy uzavřelo se svým bývalým zaměstnancem Rohlíkem smlouvu na poradenství v oblasti kosmických aktivit na konci loňského roku. Za pět měsíců služeb má inkasovat částku 900 tisíc korun. V době přípravy článku bylo poradci Rohlíkovi v souvislosti s touto zakázkou vyplaceno už téměř půl milionu korun.

Měsíčně tak ministerský poradce v průměru inkasuje sumu rovnající se téměř platu prezidenta republiky a skoro dvakrát vyšší sumu, než je plat samotného ministra. Také ve srovnání s částkami vyplácenými například poradcům na Úřadu vlády se jeví částka pro poradce Rohlíka neúměrně vysoká.

Zatímco kosmický poradce si měsíčně přijde v průměru na 180 tisíc, na Úřadu vlády podle dřívějších informací Aktuálně.cz inkasuje nejlépe placený poradce měsíčně třikrát nižší částku, 60 tisíc korun.

“Mohu Vám s čistým svědomím sdělit, že všechny procesy a aktivity ministerstva dopravy týkající se kosmických aktivit, kterých jsem se dosud účastnil, byly zcela transparentní a že činnost ministerstva dopravy v této oblasti je příkladná,” uvedl v emailové odpovědi kosmický poradce Ondřej Rohlík.

Ministr dopravy Daniel Ťok (nestraník za ANO) je ale jiného názoru. “Jsem s touto situací nespokojený,” reagoval ministr Ťok na dotaz HlídacíPes.org, zda považuje za adekvátní platit si externího poradce za takovouto sumu, když resort disponuje vlastním odborem pro kosmonautiku. “Na poradách vedení ministerstva jsem dával najevo, že se mi to nelíbí a chci věc s náměstkem ještě řešit.”

Následně, krátce před dokončením článku, vzkázal tiskový mluvčí resortu Tomáš Neřold, že den po vypršení externí smlouvy, tedy od 16. května, je pan Rohlík opět zaměstnancem ministerstva. “Nebylo pro něj systemizované místo, které se nyní ministerstvu dopravy podařilo získat,” vysvětlil překvapivý obrat.

Externě do vesmíru

Inkriminovanou smlouvu uzavřel s externím poradcem Rohlíkem v prosinci loňského roku ministrův náměstek Kamil Rudolecký (ČSSD). Služby kosmického poradenství si ministerstvo najímá navzdory tomu, že disponuje vlastním odborem pro kosmické aktivity a existuje také speciální Koordinační rada ministra dopravy pro kosmické aktivity vlády ČR.

“Poté, co vstoupil v účinnost zákon o státní službě, nemělo ministerstvo dopravy dostatek systemizovaných míst k pokrytí této velmi specializované činnosti,” vysvětlil najmutí bývalého zaměstnance mluvčí resortu Tomáš Neřold.

Ondrej-Rohlik-fcb-1 Ondřej Rohlík s ředitelem NASA Charlesem Boldenem | zdroj: Facebook

“K tomu, aby se našlo řešení, tj. aby se rozhodlo, zda tyto činnosti opět zajišťovat interně prostřednictvím svých zaměstnanců nebo zda je s ohledem na jejich specifika poptávat externě, byly tyto služby na začátku července 2015 dočasně objednány u pana Rohlíka.”

Během pěti měsíců trvání smlouvy absolvoval poradce Rohlík, jenž vyučuje na Západočeské univerzitě na Fakultě aplikovaných věd, podle informací z ministerstva devět zahraničních cest. Přičemž vyplácená odměna za 1 den jednání v zahraničí činila 12 799 Kč bez DPH.

V zahraničí, především na jednání Evropské kosmické agentury (ESA) v Německu, Francii a Nizozemí strávil ministerský poradce celkem 22 dní.

Předmětem smlouvy je kromě zastupování v kosmické agentuře také poskytování konzultací ke “strategickým dokumentům v oblasti kosmických aktivit” či konzultace ke “strategickým dokumentům pro Koordinační radu ministerstva dopravy pro kosmické aktivity.”

“ČR nedisponuje větším počtem expertů, kteří mají zahraniční zkušenosti se spoluprací s ESA, jsou jazykově dostatečně vybaveni a mají příslušné vzdělání v této oblasti,” vysvětlil poradce své angažmá Rohlík.

“Na mne pak Ministerstvo dopravy deleguje odborné úkoly zejména v rámci ESA, na které nemá příslušné odborníky.”

Dělení zakázek

Štědrá spolupráce vědce Rohlíka s ministerstvem dopravy byla navázána ale ještě před tím, než do této státní instituce nastoupil coby zaměstnanec.

Už v roce 2010 uzavřel resort s Rohlíkem hned několik smluv se zcela stejným předmětem – poradenství v oblasti kosmických aktivit.

V rozmezí let 2010 – 2013 tak poradce Rohlík inkasoval za své služby celkem 6 milionů korun. Uzavření smluv v minulosti kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad s tím, že ministerstvo zakázky pro poradce účelově rozdělilo a v jednom případě zakázku přidělilo napřímo.

Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: