AKTUALIZOVÁNO 28. 1. 2019 13:43 (aktualizováno: 28. 1. 2019 16:53) - Aktuality
Šéfové české a ukrajinské diplomacie Tomáš Petříček a Pavlo Klimkin se v pondělí v Kyjevě dohodli na zřízení česko-ukrajinského fóra. To by mělo pomoci vyrovnat se s citlivými otázkami minulosti a zaměřit se na budoucnost spolupráce obou zemí. Petříček se před novináři zmínil "o ruské agresi" a Klimkin ocenil "naprosto jasný" oficiální český postoj spočívající v podpoře sankcí EU proti Rusku a v odsuzování ruské anexe Krymu. S prezidentem Milošem Zemanem, který veřejně kritizuje západní sankce a připojení Krymu k Rusku označil za hotovou věc, by šéf ukrajinské diplomacie rád diskutoval "na základě faktů a mezinárodního práva".
Ministr zahraničí hovořil v Kyjevě o ruské agresi,zdroj: Profimedia.cz
"Chápeme, v jak obtížné situaci je Ukrajina. Musí bojovat na dvou frontách. Jednak proti ruské agresi a proti proruským povstalcům (v Donbasu na východě země), jednak se musí modernizovat," řekl český ministr s tím, že obě otázky jsou spojené, protože bez řešení ekonomických a sociální problémů nelze postoupit v urovnání konfliktu. Petříček ujistil o české podpoře evropských ambicí Ukrajiny a také o připravenosti pokračovat v humanitární pomoci, na kterou Česko od roku 2014 vynaložilo osm milionů eur.
Jednáním s šéfem diplomacie v Kyjevě zahájil Petříček dvoudenní návštěvu Ukrajiny. Jednal i s místopředsedkyní vlády pro evropskou a atlantickou integraci Ivannou Klympušovou-Cincadzeovou a s místopředsedkyní parlamentu Irynou Heraščenkvou. Přijetí u prezidenta Petra Porošenka podle diplomatů odpadlo, důvod neuskutečnění schůzky diplomaté nesdělili.
"Česko je pro nás důležitý partner. Nesmírně si vážíme české podpory pro integraci Ukrajiny do EU a NATO," řekla vicepremiérka Klympušová-Cincadzeová. Ocenila také, že Česko "odstranilo některé překážky pro vojenskou a technickou spolupráci a doufáme v její prohlubování".
Petříček zdůraznil, že pro naplnění evropské perspektivy Ukrajiny a jejích občanů i budoucnost vzájemných vztahů je záhodno pokračovat v reformách a v boji proti korupci, což by i přilákalo zahraniční investory, včetně českých. Ministr také podpořil obnovení spolupráce mezi Ukrajinou a NATO, a to zejména pokud jde o hybridní hrozby a boj proti dezinformacím.
Před rozhovory na ukrajinském ministerstvu zahraničí položil Petříček květiny k pomníku československých vojáků z jednotky generála Ludvíka Svobody, kteří za druhé světové války osvobozovali Kyjev. Květiny rovněž položil k pamětní desce České družiny zformované v září 1914, ze které se zrodily československé legie v Rusku, a spolu s ministrem Klimkinem i k památníku obětem hladomoru, který za sovětského režimu decimoval ukrajinské obyvatelstvo.
V úterý Petříček navštíví východ Ukrajiny, včetně přístavu Mariupol, který zasáhlo omezení lodního provozu ze strany Ruska v klíčovém Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem. Zde se loni v listopadu také stal incident, při kterém Rusové střelbou zranili ukrajinské námořníky, zajali je a zmocnili se tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva. "Chci osobně poznat život obyvatel východní Ukrajiny, stejně jako následky faktické blokády Azovského moře a přístavu Mariupol," napsal dnes Petříček na twitteru.
V rozhovoru, který dnes zveřejnila tisková agentura Ukrinform, Petříček mimo jiné uvedl, že Česká republika ročně vydává pracovní povolení pro 21 tisíc Ukrajinců. Vláda zvažuje možnost tuto kvótu zdvojnásobit, konečné rozhodnutí ale zatím nepadlo. "Jsem rád, že Ukrajinci našli v naší zemi nový domov," poznamenal ministr.
Na dotaz, zda cítí nátlak v důsledku "rozkolu" mezi českým prezidentem a vládou ohledně protiruských sankcí, Petříček připomněl, že Miloš Zeman je přesvědčen o neúčinnosti jakýchkoli sankcí v zahraniční politice. "Za vnější vztahy naší země ale odpovídá vláda," citovala agentura Ukrinform Petříčka.
Tagy: Rusko Česko zahraničí Ukrajina domácí Ministerstvo zahraničí rusko-ukrajinské vztahy rusko-ukrajinská krize česká politika ukrajinská politika
Zdroje: ČTK
19. 2. 2019 12:52 - Aktuality - 0
Ve věku 85 let zemřel v úterý ráno v pařížské nemocnici jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl Lagerfeld, umělecký ředitel módního domu Chanel. Informovala o tom francouzská média. Podle deníku Paris Match byl Lagerfeld hospitalizován v pondělí večer. Hamburský rodák řídil módní dům Chanel od roku 1983. více
19. 2. 2019 11:25 - Magazín - 0
Štědrá politika podpory porodnosti má zabránit tomu, aby se klesající populace musela doplňovat migranty z jihu. Bude to fungovat? více
19. 2. 2019 10:27 - Aktuality - 0
Pokud březnový sjezd ČSSD nezvolí ministra zahraničí Tomáše Petříčka místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci. Neúspěch na sjezdu by vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu. Petříček to dnes řekl novinářům. Na sjezdu chce prosazovat moderní levicovou politiku, v případě zvolení místopředsedou by pak chtěl ve vládě razantněji prosazovat priority ČSSD vůči hnutí ANO. více
18. 2. 2019 20:58 - Komentáře - 0
Kdoví. Zatím jim bohatě stačily zajišťovací příkazy. Dokázali jimi zlikvidovat víc podnikatelů než dávkou ze samopalu. více
poslední komentáře | vstup do diskuze (celkem 0 příspěvků)