Spor nejen o ambasády: Komunisté a Zeman Petříčka sepsuli, vedení ČSSD jeho práci ocenilo

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Vedení ČSSD se v pátek postavilo proti výtkám prezidenta Miloše Zemana a KSČM na adresu ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Dle šéfa ČSSD Jana Hamáčka konstatovalo, že ministerstvo pod Petříčkovým vedením naplňuje dlouhodobou koncepci zahraniční politiky, hájí zájmy Česka a udržuje orientaci země. Petříčka kritizuje Zeman například ohledně změn v kategorizaci ambasád. Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet závisí, se postavili proti postoji ministerstva k rusko-ukrajinskému konfliktu.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček,zdroj: Profimedia.cz

"Politické grémium ČSSD konstatuje, že ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Tomáše Petříčka naplňuje dlouhodobou koncepci naší zahraniční politiky, hájí zájmy České republiky a udržuje naši zahraničněpolitickou orientaci," uvedl Hamáček na twitteru. Předseda ČSSD zdůraznil, že stanovisko strany reaguje na vyjádření komunistů.

Už dříve Hamáček řekl, že kritiku Hradu pokládá za bouři ve sklenici vody. "To, k čemu došlo, je technické opatření, které se týká odměňování diplomatů. Prostě některé ambasády měly stanoveny vyšší odměny než některé jiné. Teď dochází k redukci počtu těch ambasád tak, abychom mohli otevřít další. Na vztahu k Maďarku, Turecku či Ukrajině se nic nemění," řekl. Podle Zemana jde o diplomatickou chybu.

Kategorizace, která by se měla týkat i ambasády v Maďarsku, vyjadřuje změnu v platových třídách vedoucích diplomatů, není to politický signál z hlediska bilaterálních vztahů nebo priorit české zahraniční politiky, uvedlo ministerstvo. Kauzu dnes řešil také premiér Andrej Babiš (ANO), na jehož pozvání dnes do Prahy přijel maďarský premiér Viktor Orbán. Ujistil ho, že vztahy Prahy a Budapešti se nemění. Orbán věc přičítá vnitrokoaličním sporům ve vládě.

Komunistům se nelíbí postoj ministra zahraničí k rusko-ukrajinskému konfliktu v Azovském moři. Česká diplomacie je příliš podbízivá cizím zahraničním zájmům a zájem České republiky ji příliš nezajímá, uvedlo dnes v prohlášení širší vedení KSČM.

Hamáček zdůraznil, že právě na stanovisko KSČM sociální demokraté reagovali. "Z našeho pohledu by mělo platit to, co říkal i předseda vlády, že KSČM vládu toleruje, tudíž ale nebude mít vliv na její zahraniční politiku," řekl novinářům po jednání grémia.

Tagy: Rusko ČSSD Pražský hrad Česko Maďarsko Ukrajina domácí KSČM Ministerstvo zahraničí český prezident rusko-ukrajinské vztahy rusko-ukrajinská krize česká politika Ambasáda

Zdroje: ČTK