Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Pád letadla s Alexandrovci zřejmě zavinil pilot, který omylem klesal do moře

Pád letadla s Alexandrovci zřejmě zavinil pilot, který omylem klesal do moře
Loňskou katastrofu nepřežilo všech 64 členů ruského pěveckého souboru Alexandrovci | zdroj: Profimedia

Loňskou tragédii, při které spadlo do Černého moře letadlo s pěveckým souborem Alexandrovců, má pravděpodobně na svědomí pilot. Vyšetřovatelé podle ruského listu Kommersant vyloučili jako příčinu pádu technickou závadu a řeší podivné chování pilota. Při nehodě zemřelo všech 92 lidí na palubě.

Podle vyšetřovatelů, kteří vypracovali trojrozměrný model kritické fáze letu, pilot major Roman Volkov ze zatím neznámých příčin bezprostředně po startu ve výšce 250 metrů zahájil přistávací manévr, místo aby stroj nabíral výšku. Letoun klesal deset vteřin až do okamžiku kontaktu s vodou. Volkov měl celou dobu letadlo pod kontrolou.

Vyšetřovatelé odmítli veškeré další možné příčiny havárie včetně technických problémů, ostřelování ze země, exploze na palubě nebo proniknutí ptáka do motoru, konstatuje list. K šokujícímu závěru dospěli na základě analýz takzvaných černých skříněk, které zaznamenávají data o letu a rozhovory v pilotní kabině.

Vyšetřovatelé podle Kommersantu nyní studují celý profesní životopis Volkova a zkoumají průběh jeho letové přípravy a výsledky psychologických testů. Tragédie byla zřejmě souběhem několika nepříznivých okolností a nelze ji odbýt jen jako důsledek možné chyby pilota, uvedl ruský list. Projevit se mohla pilotova únava, stres a emocionální napětí.

Let oproti plánu trval kvůli špatnému počasí prakticky celý den, posádka absolvovala cestou do Sýrie mezipřistání na neznámém letišti v Soči. Projevit se mohla zatím neznámá chronická nemoc pilota, který po nočním startu mohl ztratit orientaci.

Ruské ministerstvo obrany, jemuž letoun patřil, verzi o pilotově chybě odmítá, uvedl Kommersant. Vrchní velitel ruského vojenského letectva Viktor Bondarev na Volkovově pohřbu prohlásil, že jeho příprava "odpovídala všem požadavkům, které stanoví zákon".

Zdroje: