Do moře se zřítilo letadlo s Alexandrovci. Měli zazpívat ruským vojákům v Sýrii

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 25. 12. 2016 18:44) - Aktuality autor: roj

Ruské letadlo Tu-154 s 92 lidmi na palubě v neděli brzy ráno u Soči zřítilo do Černého moře. V letadle letěli téměř všichni členové známého armádního pěveckého souboru Alexandrovci, kteří mířili na do Sýrie, kde měli zahrát ruským vojákům. Záchranáři už našli trosky letadla, šance, že někdo přežil, je ale prakticky nulová. 

Armádní pěvecký soubor Alexandrovci vystupuje pravidelně i v Česku, kde je velmi oblíbený

Armádní pěvecký soubor Alexandrovci vystupuje pravidelně i v Česku, kde je velmi oblíbený,zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Letadlo Tu-154 mělo na letišti Adler u Soči mezipřistání kvůli dotankování paliva. Mířilo z Moskvy za ruskými vojáky na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja. Vystoupení se zřejmě připravovalo i v syrském Aleppu, odkud nedávno syrská armáda vypudila protivládní povstalce. 

"Bohužel, během pátrání se nepodařilo najít žádný záchranný vor. Trosky letounu přitom byly roztroušeny ve vzdálenosti 1,5 až osmi kilometrů od pobřeží," řekl jeden ze záchranářů.

Do hledání těl obětí se zapojilo už 32 lodí, pět vrtulníků a desítky potápěčů. Ruská armáda povolala na pomoc dalších 1300 vojáků. 

Armáda do hledání obětí zapojila i dálkově řízené miniponorky a bezpilotní aparáty. Hledání obětí a trosek se rozšířilo i na území sousední Abcházie, gruzínské provincie, která po válce Gruzie s Ruskem v roce 2008 vyhlásila s pomocí Moskvy nezávislost.

profimedia-0309454208

Do pátrací akce se zapojilo 35 lodí, pět vrtulníků, desítky potápěčů a 1300 ruských vojáků. Nepředpokládá se ale, že nehodu někdo přežil,zdroj:Profimedia.cz

 

Dosud bylo nalezeno deset mrtvých. Jejich těla jsou převážena do Moskvy, kde proběhne identifikace a ohledání, napsala agentura TASS.

Trup letounu, v němž je podle některých odborníků zřejmě největší počet mrtvých těl, zatím nalezen nebyl. Černé skříňky, které obsahují záznam datové a hlasové komunikace na palubě, nebyly vybaveny vlastní signalizací a může být podle agentury TASS obtížné je najít. Ministr dopravy Maxim Sokolov k tomu poznamenal, že hledání obětí může trvat dlouho.

Na vystoupení v Sýrii letělo 64 členů sboru

Na palubě byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova souboru písní a tanců s výjimkou tří sólistů. Řekl to jeden ze zpěváků souboru Vadim Anaňjev.

"Narodilo se mi dítě, teď máme v rodině tři malé děti, a tak jsem šel za vedoucím souboru a požádal jsem, abych směl zůstat (doma). Kromě toho se zítra mělo konat vystoupení, a tak rozhodli, že doma zůstanou ještě sólisté Valerij Gavva a Boris Ďjakov. Všichni ostatní ze sboru letěli," řekl Anaňjev agentuře TASS.

K sídlu Alexandrovců lidé přinášejí květiny. Ruské televize vyřadily zábavné pořady ze svého vysílání.

Soubor měl podle TASS v současnosti 186 členů, včetně devíti sólistů a 64 zpěváků v mužském sboru, 38 členů orchestru a 35 tanečníků a tanečnic.

Kromě osmi členů posádky bylo v letadle i devět novinářů ze tří ruských televizí. Na palubě stroje byl i ředitel a umělecký šéf Alexandrovců, generál Valerij Chalilov, náčelník kulturního odboru ministerstva Anton Gubanov či šéfka dobročinné nadace Spravedlivá pomoc Jelizaveta Glinková, známá veřejnosti pod přezdívkou Doktorka Liza.

Problém se objevil, když letoun nabíral výšku

Putin nařídil premiérovi Dmitriji Medveděvovi, aby vytvořil a řídil státní komisi pro vyšetřování katastrofy Tu-154. Na místě je i komise ministerstva obrany a tým kriminalistů z Vyšetřovacího výboru, což je jakási ruská obdoba americké FBI.

Experti se podle agentury Interfax přiklánějí k verzi, že letoun havaroval v důsledku technické poruchy, která se projevila v okamžiku, kdy se letoun snažil nabrat výšku. Chyba zkušených pilotů je podle zdroje málo pravděpodobná a počasí bylo příznivé.

Ruský ministr dopravy Maxim Sokolov, který na místě řídí vyhledávací práce, novinářům řekl, že vyšetřovatelé berou v úvahu "všechny možné verze katastrofy". Hovořit o teroristickém útoku je ale podle něj předčasné.

Předmětem zkoumání bude podle Sokolova i technická zdatnost posádky. Šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin se už seznámil s prvními výsledky vyšetřování, uvedla bez dalších podrobností agentura TASS.

Výbuch nelze vyloučit, protože posádka nehlásila technické potíže

Igor Obodkov z moskevského letiště Šeremeťjevo tvrdí, že výbuch na palubě letadla Tu-154 nelze vyloučit. Možná je i chyba pilota, i když posádka prý byla velmi zkušená. Podle bývalého leteckého dispečera Vitalije Andrejeva mohla pád letadla vyvolat "mimořádná situace" na palubě, která pilotovi zabránila vyslat nouzový signál.

Pokud by se letoun dostal do technických potíží, nic by nebránilo tomu, aby posádka informovala dispečery v Soči. "Pouhé dvě minuty po startu se letadlo ztratilo z radarů a nevyslalo na zemi žádný signál. To svědčí o tom, že stroj mohl být vystaven nějaké vnější síle," řekl Andrejev moskevskému rozhlasu.

Některým ruským expertům nedělní katastrofa připomíná loňskou tragédii ruského boeingu nad Sinajským poloostrovem s 224 oběťmi, která byla přičtena na vrub teroristům. Letec Sergej Knyšov novinářům z agentury RBK řekl, že pokud na palubě vznikl problém, posádka z nějakých důvodů nestihla reagovat. "Chyba pilotáže není pravděpodobná, za kniplem neseděly děti," řekl Knyšov.

Běžně v Soči palivo letadla na cestě do Sýrie nedoplňují

Rozhlasová stanice Echo Moskvy si klade otázku, proč letoun provedl v Soči mezipřistání, když letadla stejného typu obvykle z Moskvy do Sýrie létají přímo. Podle oficiální zprávy měl stroj v Soči doplnit palivo. "Je ale možné, že Tu-154 tam přistál z jiných příčin," uvedla stanice.

Podle oficiálních zpráv vyšetřovatelů možnost teroristického útoku mezi vyšetřovací verze nebyla zařazena. Podíl teroristů na zkáze letadla odmítají i politické zdroje v Kremlu.

Příští turné v Česku mělo být v květnu

Český prezident Miloš Zeman přijal s pohnutím zprávu o pádu ruského letadla s Alexandrovci na palubě. 

"S hlubokým pohnutím jsem přijal zprávy o dnešní havárii armádního letadla u Soči, která si vyžádala mnoho nevinných lidských životů. Tragédie je o to smutnější, že postihla jeden z nejvýznamnějších ruských uměleckých souborů, k jehož velkým ctitelům sám patřím," uvedl Zeman v kondolenci, jejíž poskytl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Lítost vyjádřila i zpěvačka Helena Vondráčková, která s Alexandrovovým armádním souborem písní a tanců několik let vystupuje. "Je to šokující zpráva, která mi ve sváteční ráno zasadila hlubokou ránu do srdce," uvedla Vondráčková. Se souborem měla v příštím roce vystupovat na turné po Slovensku. "Zatím si netroufám odhadovat, jak to celé dopadne. Je mi to moc líto, v myšlenkách jsem s pozůstalými," dodala.

Také zpěváka Karla Gotta zpráva o pádu letadla s Alexandrovci hluboce zasáhla, sdělila zpěvákova mluvčí Aneta Stolzová. "Vzpomínku na společná vystoupení by si rád uchoval ve své mysli," dodala.

Příští turné Alexandrovců v Česku bylo plánované na květen příštího roku. Podle pořadatelů se turné uskuteční, pouze se zřejmě posunou termíny.

Tagy: Rusko zahraničí letecké neštěstí Alexandrovci ruská armáda úmrtí a pieta

Zdroje: ČTK