Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Aktualizováno: Konspirační žně kolem pádu airbusu: Tepelná stopa a zbytky 'bomby'

Aktualizováno: Konspirační žně kolem pádu airbusu: Tepelná stopa a zbytky 'bomby'
Černá skříňka z ruského airbusu | zdroj: Profimedia

Zatímco v Moskvě identifikují těla obětí havárie ruského airbusu na Sinaji, vynořují se také další podrobnosti a spekulace o možných příčinách tragédie. Z toho všeho, co se zatím objevilo, se jako nejpravděpodobnější scénář jeví požár či výbuch – ať už způsobený bombou na palubě, technickou závadou nebo raketou. 

Vyšetřovatelé našli v troskách "prvky, které nepatří k letadlu", jak agentuře TASS prozradil její důvěrný zdroj v Káhiře s tím, že podezřelé částice už putovaly na analýzu. Může sice jít o úlomky bomby nebo rakety, ale také i o zbytky potápěčské tlakové lahve, což je vzhledem k tomu, že se turisté vraceli z dovolené, docela pravděpodobné.

Objevila se rovněž informace o podivném zvuku, který zaznamenaly černé skříňky. Podle důvěrného zdroje agentury Interfax jde o zvuk, který běžně v letadle neuslyšíte, není prý pro let "charakteristický".

Co přesně upoutalo pozornost vyšetřovatelů, to se zatím neví.

Poslední kontakt s dispečery měla posádka čtyři minuty před tím, než letoun zmizel z radarů. Piloti se přitom o žádných technických potížích nezmiňovali. Z toho lze usuzovat, že je krizová situace zaskočila a nestihli na ni reagovat.

Tento vývoj událostí prosazuje vedení Kogalymavie, které airbus patřil. Letecký přepravce dál brání posádku a technický stav airbusu a trvá na verzi s "vnějším mechanickým působením".

"S příchodem katastrofické situace posádka nejspíš úplně ztratila schopnost pracovat," říká zástupce generálního ředitele společnosti Alexandr Smirnov.

Do konspirační atmosféry, která panuje kolem nehody, si ještě přisadili Američané se zprávou, že jejich infračervený satelit zaznamenal  v momentě havárie nad Sinajem tepelnou stopu. To by nasvědčovalo verzi s výbuchem, přičemž explodovat ale mohla řada věcí – palivová nádrž, jeden z motorů v důsledku technické závady, atd.  

Z Pentagonu se později ozvali s upozorněním, že to navíc vůbec nemusel být výbuch a ona tepelná stopa se mohla objevit při nárazu letounu o zem.

Televize LifeNews navíc v úterý přišla s předběžnými informacemi z ohledání těl. Soudní lékaři je rozdělili na dvě skupiny - do první přiřadili ostatky nalezené tam, kam spadla hlavní část letadla. Lidé, kterým patřily, zemřeli na mnohačetná poranění.

V druhé skupině se ocitli pasažéři, kteří zemřely na explozivní traumata.

Soudní lékaři u nich zjistili popáleniny na více než 90 procentech tkání, jak tvrdí LifeNews. Odborníci teď tyto tkáně prověří na přítomnost výbušniny. Už teď ale lékaři upozorňují, že v tělech lidí, kteří letěli v zadní části letadla, byly četné úlomky kovu a pláště letadla. 

Když se k tomu všemu připočte i skutečnost, že se letadlo rozpadlo přímo ve vzduchu, ještě před nárazem, výbuch se skutečně zdá být nejpravděpodobnější příčinou havárie.

Co ho ale způsobilo, ukáže vyšetřování...a také ochota leteckého průmyslu, případně ruské vládní garnitury přiznat pravdu. Kogalymavia se bude snažit zuby nehty vyhnout zodpovědnosti (nekompetentní posádka, špatný stav stroje), protože by ji to položilo, Kremlu by se zase vůbec nehodilo, aby se havárie letounu spojila s ruskou intervencí v Sýrii. 

Zdroje: